Brunet, który trzyma się za kręgosłup.
©LoloStock/Fotolia

Kręgozmyk. Co to jest i jak wygląda operacja?

Brunet, który trzyma się za kręgosłup.
©LoloStock/Fotolia

Kręgozmyk jest rzadką chorobą kręgosłupa i polega na zsuwaniu jednego kręgu z drugiego. Zazwyczaj kręgozmyk dotyczy segmentu lędźwiowego, a piąty krąg zsuwa się po kości krzyżowej z górnej powierzchni sąsiadującego kręgu.

Kręgozmyk – czym jest?

Kręgozmyk jest schorzeniem, które polega na przemieszczeniu kręgów z całym odcinkiem kręgów leżących wyżej. Kręgi przesuwają się ku przodowi w stosunku do kręgu położonego pod nimi. Najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego.

Kręgozmyk – objawy

Najczęstszym objawem kręgozmyku jest silny ból kręgosłupa, który rozlewa się, promieniuje aż do boków i w dół pośladków. Niekiedy pojawia się rwa kulszowa i występuje po obu stronach, przeważnie w kończynach dolnych. Zaawansowane stadium kręgozmyku objawia się bólami i problemem z chodzeniem. Wówczas miednica jest pochylona do tyłu, a to prowadzi do wtórnego przykurczu w stawach kolanowych i biodrowych. Wtedy chód jest sztywny, nienaturalny i na ugiętych kolanach.

Kręgozmyk – operacja

Operacja kręgozmyku przede wszystkim przeprowadzana jest w ramach stabilizacji transpedikularnej (stabilizacji segmentu kręgosłupa przy pomocy śrub i prętów). Operacja chirurgiczna jest przeprowadzana, gdy widoczne są ubytki neurologiczne, np. osłabienie siły mięśniowej kończyn. Kolejnym wskazaniem do operacji są nieustające bóle kręgosłupa. Zabieg chirurgiczny ma na celu usztywnienie chorego segmentu i zapobiega niestabilności kręgosłupa. Kręgosłup można usztywnić na wiele sposobów, a jednym z nich jest zastosowanie przeszczepów kostnych autogenicznych bądź allogenicznych.

Stabilizacja kręgosłupa śrubami

Uzyskanie zrostu kostnego jest pewniejsze i dużo szybsze przy dodatkowej stabilizacji. Jej zastosowanie powoduje uniknięcie unieruchomienia w gorsecie. Wówczas najpowszechniejszą metodą jest stabilizacja poprzez użycie śrub, które są łączone specjalnymi prętami. Celem zabiegu jest zabezpieczenie przed rozwojem choroby, a także stabilizacja kręgozmyku. 

Więcej na temat kręgosłup operacje
Przeładuj

Z kim Sylwia i Mikołaj utrzymują kontakt po "Love Island"?

zobacz 00:58