Kobieta trzyma się za kręgosłup.
©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Kręgozmyk – jak leczyć przesunięcie kręgów?

Kobieta trzyma się za kręgosłup.
©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Kręgozmyk to choroba kręgosłupa, która polega na przemieszczeniu się kręgów względem siebie. Kręg, który leży wyżej przesuwa się do przodu w kierunku kręgu leżącego niżej.

Kręgozmyk – stopień zaawansowania

Kręgozmyk występuje w różnorodnych stopniach zaawansowania, w zależności od przyczyny i wielkości schorzenia. Klasyfikacja Meyerdinga opiera się na stopniach ześlizgu, czyli procentowym przemieszczeniu tylnych krawędzi trzonów kręgów i mówi o tym, że I stopień to przesunięcie mniejsze niż 25%, drugi to przesunięcie w granicach 25-50%, trzeci typ to przemieszczenie o 50-75%, czwarty stopień to powyżej 75%, a piąty stopień równa się całkowitej utracie styczności kręgów.

Kręgozmyk – leczenie

Kręgozmyk można leczyć na wiele różnych sposobów w zależności od stopnia schorzenia, a także wieku osoby chorej. Leczenie może odbywać się w różnych etapach.

Leczenie kręgozmyku - ćwiczenia

Kiedy występuje I stopień kręgozmyku, leczenie polega na ćwiczeniach zachowawczych, które mają na celu poprawę wady kręgosłupa. Lekarz zaleca unikanie przeciążeń kręgosłupa i noszenie gorsetu bądź sznurówki. Kolejne stopnie kręgozmyku leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego, głównie przez rekonstrukcję węziny, spondylodezę kręgów, repozycję i stabilizację kręgów.

Kręgozmyk typu II – leczenie przez implant lub śruby

Dlatego typ II, czyli kręgozmyk węzinowy leczony jest za pomocą stabilizacji kręgosłupa śrubami, a najczęściej implantem międzytrzonowym, głównie przy użyciu nowoczesnych technik, takich jak PLIF, TLIF i ALIF.

Kręgozmyk zwyrodnieniowy – metoda PLIF

Stopień III kręgozmyku kręgosłupa, zwany zwyrodnieniowym zwalcza się przez uwolnienie uciśniętych korzeni nerwowych bądź odbarczenie korzeni z postępową stabilizacją. Zazwyczaj stosuje się metodę PLIF, która po obu stronach obarcza korzenie nerwowe. Przed podjęciem leczenia chirurgicznego zaleca się stosowanie ćwiczeń zachowawczych za pomocą fizykoterapii.


Poza leczeniem zachowawczym kręgozmyk można leczyć operacyjnie - przy operacji kręgozmyku kręgi można stabilizować śrubami - sprawdź jak wygląda operacja kręgozmyku

Więcej na temat kręgosłup operacje
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47