brązowe oczy kobiety
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Naturalny protektor skóry – melanina

brązowe oczy kobiety
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Melanina decyduje o kolorze tęczówki oka, włosów i skóry. Dzięki niej możemy się opalać. Chroni przed niszczącym działaniem promieni słonecznych i eliminuje wolne rodniki.

Melaniny: barwniki we włosach, skórze i tęczówce oka

Melaniny to wielocząstkowe barwniki (melanina właściwa, feomelanina i trychosyderyn). Za ich produkcję odpowiedzialna jest tyrozyna (enzym, który pod wpływem promieni UV pobudza melaninę). Melaniny powstają w procesie utleniania związków fenolowych.

Pod względem budowy chemicznej melaniny dzielą się na trzy rodzaje:

  • eumelaniny – czarnobrązowe pigmenty nierozpuszczalne. Pigment dominujący w gałkach ocznych;
  • feomelaniny – żółtoczerwone barwniki, które rozpuszczają się w alkaliach. Główny barwnik warg, sutków i zewnętrznych narządów płciowych;
  • allomelaniny – pigmenty występujące w roślinach.

 

Ochrona przed promieniowaniem UV, funkcje fenotypowe i eliminacja wolnych rodników, czyli biologiczne funkcje melanin

 

Melanina jest odpowiedzialna za funkcje fenotypowe: kolor skóry, włosów i tęczówki oka. Noworodki rasy białej rodzą się bez melaniny, dlatego ich oczy zwykle są niebieskie. U ras o ciemniejszej skórze melanina pojawia się jeszcze przed narodzinami.

 

Wpływ na kolor włosów ma ich rodzaj, struktura i ilość melaniny, która znajduje się w cebulce włosa. Im więcej melaniny znajduje się we włosach tym są one ciemniejsze. Właściwy odcień włosów pojawia się zazwyczaj dopiero podczas dojrzewania (dotyczy to głównie Europejczyków). Czynniki takie jak: uwarunkowania genetyczne, stres, wahania hormonów, zażywanie niektórych silnych leków mogą wpływać na samoistne ciemnienie lub rozjaśnienie włosów.

 

Główną funkcją melaniny jest ochrona komórek przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dzięki melaninie promienie nie przenikają do głębokich warstw skóry. Melanina eliminuje wolne rodniki, co pomaga hamować proces starzenia się skóry. Zdolność do ochrony skóry wynika z tego, że barwnik ten rozprasza promieniowanie UV i zmienia pochłoniętą energię na mniej toksyczną, wpływa termoregulacyjnie. Ponadto melanina reguluje biosyntezę witaminy D3 i zwiększa odporność skóry na poparzenia słońcem.

Zaburzenia w biosyntezie melanin

Albinizm – to brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. Kolor oczu jest wtedy czerwony lub niebieskawy. Włosy, brwi, rzęsy i skóra albinosa są bardzo jasne. Różowawy odcień skóry powoduje prześwitywanie naczyń krwionośnych. Albinosi wykazują dużą wrażliwość na działanie promieni słonecznych.

 

Melanizm – zwiększona ilość melaniny powoduje zabarwienie skóry na czarno lub brunatno. Dotyczy zwierząt (kręgowców i bezkręgowców). Może pojawić się jako zaburzenie chorobowe lub element adaptacji do środowiska.

 

Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22