Lekarz bada kolano
©Monet/Fotolia

Zbyt długie i częste siedzenie ze zgiętymi kolanami grozi kolanem kinomana

Lekarz bada kolano
©Monet/Fotolia

Siedzenie na zgiętej nodze może powodować schorzenie o nazwie kolano kinomana. To popularna nazwa zapalenia stawu rzepkowo-udowego, którego można się nabawić poprzez długie i częste siedzenie ze zgiętymi nogami. Kolano kinomana leczy się fizykoterapią lub operacyjnie.

Długotrwałe obciążenie stawu rzepkowo-udowego wywołuje stan zapalny

Gdy noga nie jest wyprostowana, a ciągle zgięta w kolanie – staw rzepkowo-udowy jest mocno obciążony i może powstawać w nim stan zapalny. Chociaż staw ten wytrzymuje naprawdę duże obciążenia, to jednak długotrwałe siedzenie na zgiętych nogach wpływa na niego źle. W ten sposób powstaje tzw. kolano kinomana. Nazwa tego schorzenia bierze się z tego, że często w takiej właśnie pozycji – na zgiętej jednej lub obu nogach – ogląda się filmy. Problem ten dotyczy także kobiet poruszających się na co dzień w butach na wysokich obcasach, ponieważ wówczas kolana są przez cały czas nie do końca prostowane. Kolano kinomana może być wynikiem osłabienia przyśrodkowej części mięśnia czworogłowego połączonego z przykurczem więzadeł. W takiej konfiguracji nawet normalny ruch powoduje duże obciążenie dla rzepki, która nie jest równomiernie obciążana, przez co szybciej się zużywa. Schorzenie to nosi nazwę zespołu wzmożonego bocznego przyparcia w stawie rzepkowo-udowym i prowadzi do powstania stanu zapalnego. Kolano kinomana może też być skutkiem nieprawidłowej budowy kolan.

Kolano kinomana boli i trzeszczy podczas zginania

Objawami zapalenia stawu rzepkowo-udowego jest ból kolana podczas zginania, np. podczas wchodzenia po schodach, robienia przysiadów czy siadania w pozycji ze zgiętymi kolanami. Z wewnątrz stawu podczas tych czynności dochodzi trzeszczenie czy chrobotanie. Ból może być odczuwany z przodu kolana lub z boku rzepki i ustępuje po rozprostowaniu nogi i zrobieniu paru kroków. Kolano kinomana praktycznie uniemożliwia siedzenie z mocno zgiętymi nogami, ponieważ jest to bolesne.

Leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego – rehabilitacja lub chirurgia

Nieleczone kolano kinomana może skutkować zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu kolanowego i wówczas leczenie jest długie, trudne i zazwyczaj kończy się operacją. Leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego zaczyna się od rehabilitacji, podczas której ćwiczone są mięśnie – wzmacnia się ich siłę i rozciągliwość. Podczas kuracji nie wolno odciążać stawu. Dodatkowo lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwzapalnych i zażywanie preparatów przyspieszających regenerację chrząstki. Jeśli rehabilitacja nie usunie objawów, kolano kinomana musi zostać wyleczone chirurgicznie. Artroskopia stawu naprawia wszelkie nieprawidłowości, a po operacji konieczna jest rehabilitacja przywracająca sprawność.


Przeładuj

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Dzień przed ślubem były partner pisał do Agnieszki. Co na to Wojtek?!

zobacz 02:40