damskie stopy w sandałach
Pixabay/ashokorg0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jaki kolagen należy przyjmować na stawy?

damskie stopy w sandałach
Pixabay/ashokorg0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Już po 26. roku życia spada poziom wytwarzanego w organizmie kolagenu. Pojawiają się wówczas problemy z kręgosłupem i stawami, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Natomiast aż 70% osób powyżej 60. roku ma problemy ze stawami.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stanów może wystąpić w każdym wieku. Jest to schorzenie przewlekłe. Inaczej nazywana jest artrozą i objawia się m. in. bólem, problemami w poruszaniu danym stawem i jego sztywnością nad ranem. Zmiany te obserwuje się najczęściej w okolicy stawu kolanowego, którego ważnymi elementami są: torebka stawowa, łąkotki, chrząstka stawowa, więzadła i elementy kostne. Chorobą objęte mogą zostać też inne stawy: biodrowy, rąk i kręgosłupa.

Jak działa kolagen w stawie?

Chrząstka stawowa jest zbudowana z komórek chrzęstnych, które otacza macierz międzykomórkowa. Komórki te nie mają naczyń krwionośnych. Głównym białkiem w chrząstce jest kolagen typu II o specyficznym składzie aminokwasów, występujący tylko w stawach. Kolagen ten ma strukturę długich łańcuchów ułożonych równolegle w górnej warstwie chrząstki. To powoduje, że jest odporny na rozciąganie, co umożliwia przekazywanie obciążenia z kości na kość w czasie ruchu. W chrząstce kolagen typu II jest produkowany i niszczony w celu odnowienia składników. Stanowi typ antygenu, który indukuje reakcje zapalne. Razem z kwasem hialuronowym kolagen tworzy maź stawową, która zmniejsza tarcie. Jego niedobór prowadzi do obniżenia stopnia sprawności stawów. Gdy ilość mazi w stawie zmniejsza się, pojawia się ból.

Jaki kolagen warto stosować?

Kolagen właściwie nie występuje w pożywieniu. Dlatego przyjmuje się go jako składnik preparatów, które mają poprawić kondycję stawów. Suplementy można przyjmować w postaci tabletek, proszku do rozpuszczania i fiolek do bezpośredniego użycia. W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosuje się również operacje, ćwiczenia, krioterapię, ultradźwięki i leki przeciwzapalne.

 

Specjaliści polecają stosowanie suplementów by zatrzymać proces niszczenia stawów. Są dwie opinie na temat roli kolagenu w ochronie stawów: zwolennicy uważają, że cechuje się przyswajalnością, a przeciwnicy twierdzą, że kolagen w postaci tabletek jest nieskuteczny, ponieważ organizm go nie przyswaja. Amerykańcy naukowcy, prowadząc badania przez 10 lat, ustalili, że dopiero podawanie kolagenu typu II, a więc w czystej postaci, wpływa na układ immunologiczny. To prowadzi do zapobiegania destrukcjom w tkance chrzęstnej. Oznacza to również zmniejszenie dolegliwości takich jak obrzęk i ból. Poprawia się także aktywność stawów.

 

Kolagen wpływa na poprawę stanu stawów, ale nie na skutek wbudowywania się do chrząstki, ale poprzez pobudzenie układu odpornościowego do niszczenia komórek prozapalnych. Kolagen w tabletkach reklamowanych w telewizji nie wchłania się w stawach, ponieważ jego cząsteczka jest za duża, by móc wchłonąć się z przewodu pokarmowego. W związku z tym kolagen pozyskany z żelatyny pochodzenia zwierzęcego poddaje się hydrolizie. Wynikiem tego procesu jest pocięcie włókien kolagenu na bioaktywne fragmenty, które cechują się biodostępnością. Dzięki temu komórki chrzęstne są pobudzane do wydzielania kolagenu typu II. Badania potwierdziły, że naturalny hydrolizowany kolagen pomaga prawidłowo pracować chrząstce stawowej. Dla skuteczności kolagenu ma zatem znaczenie, w jakiej postaci jest on przyjmowany i jakie jest jego źródło. Najlepiej jest, gdy stosowany lek zawiera kolagen typu II.


Więcej na temat suplementy diety
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22