weterynarz badająca szarego kota
© StockPhotoPro/Adobe Stock

Koci katar, chociaż brzmi niewinnie, jest jedną z najpoważniejszych chorób wirusowych, jaka może dotknąć kota. W przypadku zauważenia jego objawów niezwykle ważna jest jak najszybsza konsultacja weterynaryjna.

 

Pomimo tego, że przebieg kociego kataru może przypominać nieco niewinne przeziębienie, chorobę tę należy traktować bardzo poważnie. Domowe leczenie zwierzaka na niewiele się w tym przypadku zda, a nawet może mu zaszkodzić. Konieczne jest specjalistyczne leczenie w gabinecie weterynaryjnym – w przeciwnym wypadku koci katar może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.

Czym jest koci katar?

Koci katar to inaczej wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Choroba może obejmować jamę nosową, oskrzela a nawet oczy kota. W zaawansowanych stadiach kociego kataru może dojść do nadkażenia bakteryjnego, którego skutkiem może być niebezpieczne dla życia zapalenie płuc. Innym powikłaniem choroby może być owrzodzenie rogówki, które często doprowadza do utraty wzroku przez zwierzę.

Jakie są przyczyny kociego kataru?

Podstawową przyczyną kociego kataru jest zarażenie wirusem FHV-1. Rzadziej przyczyną choroby jest wirus FCV-1. Niezależnie od rodzaju wirusa, który powoduje objawy choroby, jego obecność stwierdza się w wydzielinie z nosa, gardła oraz oczu kota. Znaleźć można go również w odchodach (moczu i kale) zwierzęcia.

 

Do zarażenia chorobą najczęściej dochodzi podczas kontaktu zdrowego zwierzęcia z chorym lub poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów (misek, legowiska, zabawek czy kuwety). Wirus może zostać przeniesiony na kota również za pośrednictwem człowieka, który miał kontakt ze zwierzęciem chorym.

 

Na koci katar najbardziej narażone są małe kocięta, których odporność nie jest do końca ukształtowana oraz zwierzęta, które żyją w dużych skupiskach – np. koty ze schroniska.

 

Uwaga! Człowiek ani zwierzę innego gatunku niż kot, nie może zarazić się kocim katarem.

Jakie są objawy kociego kataru?

Kot, u którego doszło do zarażenia, może cierpieć z powodu następujących objawów:

 

  • katar i kichanie,
  • ropna wydzielina w workach spojówkowych,
  • opuchnięcie oczu,
  • apatia, senność,
  • brak apetytu,
  • nadmierne ślinienie,
  • gorączka.

 

Nie u każdego kota objawy będą miały takie samo nasilenie. Część zwierząt przechodzi koci katar dość łagodnie, podczas gdy inne – zwłaszcza kocięta – bardzo ciężko.

Jak leczy się koci katar?

Podstawą w leczeniu kociego kataru jest antybiotykoterapia, której celem jest zapobiegnięcie niebezpiecznym dla życia nadkażeniom bakteryjnym. Niemniej ważną kwestią jest odpowiednia higiena, mająca na celu usuwanie wydzieliny zawierającej wirusy. Chory kot powinien mieć regularnie wycierane oczy i nos, jego miski powinny być dokładnie i często myte, legowisko prane, a kuweta dokładnie czyszczona.

 

Więcej na temat koty Choroby Katar