Facebook

Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Zaczęły się wspinać po jej nodze!

Facebook

Specjaliści biją na alarm! Grozi nam prawdziwa plaga kleszczy! Te podstępne pajęczaki atakują znienacka i mogą zrobić spustoszenie w naszym organizmie. Wszystko przez chorobę, jaką przenoszą. Borelioza to schorzenie, na które nie ma szczepionki. Najgorsze, że bardzo często jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Lekarze mylą je z infekcją i tygodniami próbują leczyć różnymi specyfikami, które nie przynoszą żadnych rezultatów.

 

O tym, jakie niebezpieczeństwo czeka na nas w lesie, przekonała się pani Jowita. Kobieta podczas spaceru usiadła na pniu drzewa, aby odpocząć. Gdy po chwili spojrzała na swoją nogę, zamarła z przerażenia! Okazało się, że pani Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Ich larwy zaczęły wspinać się po jej nodze! Na szczęście kobieta zadziałała błyskawicznie i uniknęła najgorszego.

 

Żadna larwa nie zdążyła wbić aparatu w moje ciało. Usunęłam je mokrymi chusteczkami, wyprałam wszystko, co na sobie miałam oraz bardzo dokładnie wyszorowałam w wannie - wylicza pani Jowita.

 

Co to jest borelioza? Objawy

 

Pani Jowita wie, jak niebezpieczne są kleszcze. Kobieta przyznała, że od 6 lat choruje na boreliozę. Jak objawia się ta choroba? Po ukąszeniu kleszcza na ciele może pojawić się charakterystyczny rumień. Jednak zdarza się, że zarażone osoby przeoczają tę oznakę. Borelioza rozwija się u nich powodując chroniczne zmęczenie, osłabienie. Chory może skarżyć się na bóle głowy, gorączkę. Nieleczona borelioza może zagrażać naszemu życiu! Częstymi powikłaniami są zaburzenia neurologiczne, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

 

Kleszcze: jak się przed nimi chronić?

 

W aptekach bez problemu znajdziemy środki, które skutecznie uchronią nas przed kleszczami. Należy stosować je za każdym razem, gdy wybieramy się do lasu czy też na łąkę. Po spacerach powinniśmy dokładnie obejrzeć całe ciało. Wskazana jest także kąpiel oraz wypranie ubrań, które mieliśmy na sobie. Pamiętajmy, że kleszcze zagrażają też naszym pupilom. Sprawdzajmy co jakiś czas, czy nasze psy nie zostały zaatakowane przez kleszcze!

 

Zobacz: Najczęściej występujące choroby odkleszczowe

 

Pani Jowita przeżyła chwile grozy

Facebook

Tak wygląda kleszcz

kleszcz na liściu
© risto0/Fotolia.com

Więcej na temat choroba
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52