kleszcz
Pixabay/Catkin/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak usunąć kleszcza za pomocą pęsety?

kleszcz
Pixabay/Catkin/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak usunąć kleszcza wie większość z nas, ale niestety często robimy to źle. Najważniejsze w usuwaniu kleszcza jest niepozostawienie żadnej jego części w ciele człowieka lub psa.

Gdzie najczęściej pojawiają się kleszcze?

Mylne jest twierdzenie, że kleszcze spadają z drzew. Kleszcze są to niewielkie pajęczaki (około 2-3 mm długości), dla których wspinanie się na kilkumetrowe drzewo tylko po to, żeby z niego skoczyć na ofiarę byłoby nieekonomiczne. Kleszcze żerują na trawie i krzakach - na wysokości około 10 cm. Są to najczęściej tereny wilgotne i zacienione, takie jak lasy, bujne łąki w pobliżu siedlisk ptaków, w okolicach rzek i jezior. Kleszcz nie lubi słońca, wiatru i suszy. Kleszcze najchętniej wgryzają się w skórę wilgotną i miękką, która znajduje się w: pachwinach, zgięciach łokci, pod kolanami. U psów lokują się za uszami, na szyi, w pachwinach i koło ogona. Kleszcz może się zaczepić o ubranie, sierść psa a nawet o gołą skórę.

Jak uniknąć kleszcza?

Aby nie „złapać” kleszcza, najlepiej ubrać się na biało, wówczas łatwiej dostrzeżemy wędrującego po nas pasożyta. Podobno kleszcze trudniej przyczepiają się do tkanin sztucznych i śliskich. Ważne jest, aby na wycieczkę założyć pełne buty i mieć osłonięte nogi i ramiona. Lepiej zabezpieczyć się właśnie w taki sposób, ponieważ preparaty odstraszające kleszcze nie zawsze są skuteczne. Psa trzeba wyposażyć w specjalną przeciwkleszczową obrożę.

Jak usunąć kleszcza u człowieka, jak usunąć kleszcza psu – łopatka do usuwania kleszczy

Aby usunąć kleszcza, bardzo pomocna będzie specjalna łopatka do usuwania kleszczy, którą można kupić np. w aptece. Zapobiega ona rozerwaniu pasożyta i pozostawieniu jego resztek w ciele. Jeżeli nie dysponujemy łopatką, najlepiej do tego celu użyć pęsety. Kleszcza usuwa się poprzez silne chwycenie go pęsetą i wyciągnięcie poprzez przekręcanie przeciwne do ruchu wskazówek zegara (ponieważ przy wgryzaniu się w ciało kleszcz obraca się w prawo). Kleszcz trzyma się mocno skóry dlatego cały zabieg polega na wyrwaniu go. Nie można szarpać, ani za mocno ściskać kleszcza. Trzeba bardzo uważać, aby nie zostawić żadnej jego części. Po usunięciu rankę należy zdezynfekować – pod warunkiem, że nic w niej nie zostało. Jeżeli zdarzy się, że po wyjęciu kleszcza na skórze widoczny jest mały czarny punkt – nie wydłubujmy go igłą. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do lekarza (w przypadku psa do weterynarza), który usunie resztkę pasożyta chirurgicznie. Smarowanie masłem, olejem czy przypalanie lub podważanie jest wykluczone. To wszystko dodatkowo drażni kleszcza w rezultacie czego może on wstrzyknąć kolejną dawkę śliny lub zwrócić zassaną wcześniej krew. Usuniętego kleszcza najlepiej zabić (ponieważ nienajedzony będzie poszukiwał kolejnego żywiciela) i spuścić w toalecie. Miejsce po ukłuciu trzeba obserwować jeszcze przez około 2 tygodnie, czy nie pojawia się rumień. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany należy zgłosić się do lekarza. Tak samo postępujemy w przypadku psa. Wskazane jest sprawdzanie sierści psa po każdym spacerze, szczególnie latem. 

Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47