Palec trzymający soczewkę kontaktowa nad pojemniczkiem na szkła
©rodimovpavel/Fotolia

Okulary czy szkła kontaktowe – kiedy warto zamienić oprawki na soczewki?

Palec trzymający soczewkę kontaktowa nad pojemniczkiem na szkła
©rodimovpavel/Fotolia

Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu.

Soczewki korekcyjne i okulary można nosić zamiennie. Szkła kontaktowe dobrze sprawdzą się np. na basenie lub zajęciach fitness, a okulary podczas spokojnego wieczoru z książką.

Okulary i soczewki – co jest zdrowsze dla oczu?

Wiele osób nie chce nosić soczewek kontaktowych z obawy, że jest to szkodliwe dla oczu. Nie jest to jednak prawda – nowoczesne soczewki są równie bezpieczne jak okulary. Są wykonane z elastycznych materiałów „oddychających”, czyli przepuszczających powietrze. Prawidłowo dobrane przez specjalistę soczewki są zdrowe, nie pogarszają wzroku i nie powodują infekcji. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i instrukcji podanych na opakowaniu:

  • nie można nosić szkieł dłużej niż jest to wskazane,
  • soczewki kontaktowe zdejmuje się na noc (wyjątkiem są soczewki przeznaczone do przedłużonego noszenia),
  • po każdym zdjęciu soczewek należy je wyczyścić i przemyć specjalnym płynem,
  • soczewki jednodniowe są jednorazowe – po zdjęciu nadają się tylko do wyrzucenia.

Soczewki kontaktowe są wygodniejsze niż okulary

Jedną z największych zalet soczewek kontaktowych jest wygoda. Są bardzo lekkie, nie spadają i nie ocierają nosa. Docenią to przede wszystkim osoby z dużymi wadami wzroku, które noszą okulary z grubymi, ciężkimi szkłami. Dodatkowo soczewki nie parują zimą i przy zmianie temperatur, sprawdzą się także w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić czy zgubić.

Szkła kontaktowe – najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych

Soczewki korekcyjne to dobra opcja dla osób, które uprawiają sporty i prowadzą aktywny tryb życia. Soczewki zapewniają szersze pole widzenia niż okulary, dzięki czemu można dostrzec obiekty (np. piłkę) nawet kątem oka. Wykonywanie ćwiczeń w szkłach kontaktowych jest bardziej komfortowe, ponieważ nie trzeba ich ciągle przytrzymywać i poprawiać. Soczewki z łatwością zakłada się pod gogle narciarskie i kask. Można w nich także pływać.

Zalety soczewek kontaktowych: atrakcyjny wygląd

Kwestie estetyczne związane z noszeniem soczewek i okularów zależą oczywiście od indywidualnego gustu. Okulary mogą wyostrzać naturalne rysy twarzy, podkreślać oczy i dodawać charakteru, ale nie każdy czuje się w nich dobrze. Część osób woli naturalny wygląd, jaki gwarantują soczewki. Są one całkowicie niewidoczne i nie zdradzają wady wzroku. Dzięki szkłom kontaktowym można częściej zmieniać stylizacje w zależności od okazji, łatwiej jest dobrać strój i fryzurę. Panie doceniają również to, że rezygnując z okularów mogą lepiej wyeksponować makijaż oczu. Ciekawym rozwiązaniem są soczewki kolorowe, które zmieniają naturalną barwę tęczówki. Osoby noszące szkła tego typu mogą wybrać dla siebie nowy kolor oczu, w którym poczują się bardziej atrakcyjnie.


Więcej na temat stylizacje okulary choroby oczu
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49