Kiedy tworzy się łożysko, zaczyna wytwarzać hormony niezbędne do utrzymania ciąży. Łożysko zaczyna się kształtować, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Po 12. tygodniach zaopatruje płód w tlen i substancje odżywcze oraz odprowadza produkty przemiany materii i dwutlenek węgla.

Reklama

Łożysko rośnie wraz z płodem i po 9 miesiącach od poczęcia stopniowo traci swoje właściwości. Z tego powodu ciąża przenoszona jest równie niekorzystna dla dziecka co zbyt wczesny poród. W efekcie starzenia łożysko ulega zwłóknieniu, zwapnieniu i otłuszczeniu, a naczynia krwionośne stają się mniej wydajne.

Funkcje łożyska i moment jego powstania

Łożysko powstaje, kiedy w macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Formuje się ono z zewnętrznej błony płodowej zwanej kosmówką. Łożysko jest przytwierdzone do ściany macicy i rośnie wraz z dzieckiem, okrywając je. Płód z łożyskiem jest połączony pępowiną, przez którą do nienarodzonego dziecka docierają substancje odżywcze i tlen.

Zobacz także

Kiedy tworzy się łożysko, jego początkową rolą jest zatrzymanie zarodka wewnątrz macicy.

Około 12. tygodnia jest ono rozwinięte na tyle, że może zacząć pełnić swoje kluczowe funkcje, czyli:

  • doprowadzać do płodu krew, w której zawarte są substancje odżywcze krążące w ciele matki oraz tlen i przeciwciała;
  • odprowadzać produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla, a także mocznik (nadmiar mocznika w organizmie jest toksyczny);
  • produkować hormony: gonadotropinę kosmówkową (utrzymuje ciążę), somatomammotropinę kosmówkową (zapewnia prawidłowy przepływ substancji odżywczych do płodu), relaksynę (hamuje skurcze macicy i rozluźnia spojenie łonowe podczas porodu), testosteron (kształtuje cechy płciowe u płodu), progesteron (utrzymuje ciążę) i estrogeny: estron (odpowiada za rozrost błony śluzowej macicy i hamuje owulację w trakcie ciąży), estradiol (odpowiada za rozrost śluzówki macicy), estriol (hamuje owulację w ciąży).

Łożysko a poród

W trzeciej fazie porodu, czyli po wydaniu dziecka na świat, matka rodzi również łożysko. Samodzielnie odrywa się ono od ściany macicy i opuszcza organizm kobiety przez drogi rodne (czasem, gdy część łożyska się oderwie, lekarz musi je usunąć w ostatniej fazie porodu). W okresie połogu, czyli 6 tygodni po porodzie, rana powstała po odseparowaniu łożyska od macicy goi się, a macica się obkurcza. W tym czasie możliwe jest krwawienie z narządów płciowych.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama