Lawenda
Image by Lifetimestock.com

Objawy i leczenie zaćmy

Lawenda
Image by Lifetimestock.com

Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny.

Zamglony obraz, brak ostrości – objawy katarakty

Obraz widziany przez osobę cierpiącą na zaćmę jest rozmyty i zamglony, nieostry. Małe dzieci, które urodziły się z kataraktą, najczęściej sygnalizują złe widzenie poprzez bardzo częste pocieranie rączkami oczu, to tzw. objaw palcowo-oczny albo inaczej objaw Franceschettiego. U chorych dzieci zauważalny jest też czasem oczopląs. Niekiedy katarakta zostaje zauważona dopiero po kilku latach, gdy dochodzi do widocznego zmętnienia soczewki albo jeśli dziecko ma wyraźne problemy ze wzrokiem czy oceną odległości. W pozostałych przypadkach, u osób dorosłych, zaćma w zaawansowanym stadium jest widoczna bez konieczności badań – na oku pojawia się zmętniały obszar, źrenica wydaje się szara. W początkach choroby obraz jest miejscami nieostry, pojawiają się pierwsze zamglenia, a kolory wydają się mniej nasycone. Sygnałem, że rozwija się katarakta, może być bardzo szybko postępująca wada wzroku. Osoby cierpiące na zaćmę mają problem z rozpoznawaniem przedmiotów, oceną odległości i z czasem z samoobsługą. Przy zaćmie oczy nie są czerwone, nie bolą, nie swędzą ani nie łzawią. Nieleczona katarakta może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Operacja to jedyna metoda leczenia zaćmy

Katarakta powinna być wyleczona możliwie najszybciej od wykrycia. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu zmętniałych fragmentów soczewki albo całej jej przedniej części i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Usuwanie odbywa się przy pomocy ultradźwięków, a rozbitą tkankę usuwa się poprzez odsysanie specjalnym urządzeniem. Przed wprowadzeniem sztucznej soczewki oko musi być dokładnie zbadane, aby możliwe było dobranie soczewki o jak najlepszych parametrach. Bada się m.in. krzywizny rogówki, długość gałki ocznej i głębokość przedniej komory. Soczewka ta zmniejsza powstałą po operacji wadę wzroku w związku z naruszeniem naturalnej soczewki. Dostępne na rynku, choć nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, są także soczewki wieloogniskowe. Po wszczepieniu takiej soczewki nie ma konieczności korygowania wady wzroku po operacji. Soczewki oferowane w standardzie wymagają noszenia okularów do bliży.

Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36