W stan kataleptyczny można wprowadzić człowieka za pośrednictwem hipnozy. Zwierzęta często wpadają w katalepsję przy napotkaniu drapieżnika.

Reklama

Czym jest katalepsja?

O zjawisku katalepsji u człowieka mówi się wówczas, gdy widoczne jest zesztywnienie mięśni i zablokowanie czynności ruchowych. Te objawy mogą zostać wywołane na skutek przekazanych mu odpowiednich sugestii w czasie hipnozy. W stanie kataleptycznym mięśnie ciała człowieka są napięte. Istnieje jednak możliwość poruszania poszczególnymi częściami jego ciała: zmiany ułożenia głowy, nóg czy rąk, a nawet nadawania im nienaturalnych pozycji, ponieważ jest to zesztywnienie o elastycznym charakterze.

Stan kataleptyczny może być objawem m. in. katatonii, która cechuje się wzmożoną albo zmniejszoną aktywnością ruchową człowieka. Katalepsję może wywołać również stosowanie leków przeciwpsychotycznych wykorzystywanych w leczeniu schizofrenii. Ten stan występuje też w histerii.

Zobacz także

Można wyróżnić katalepsję woskowatą, gdy ciało osoby zahipnotyzowanej pozostaje nieruchome w pozycji nienaturalnej, nadanej mu przez inną osobę, oraz katalepsję sztywną, gdy występuje zesztywnienie całego ciała.

Reklama

Katalepsja u zwierząt

Katalepsja jest również spotykana u zwierząt, głównie owadów. To stan odrętwienia i zastygnięcia w jednej postawie i utrzymywanie jej przez dłuższy czas. W ten sposób owad upodabnia się do otoczenia, nie wykazując reakcji na dotyk. Wraca do aktywności dopiero po wielu godzinach. Ten trik stosowany jest jako ochrona przed drapieżnikami.

Reklama
Reklama
Reklama