kobieta w stanie hipnozy
©Hetizia/Fotolia

Na czym polega stan kataleptyczny?

kobieta w stanie hipnozy
©Hetizia/Fotolia

W stan kataleptyczny można wprowadzić człowieka za pośrednictwem hipnozy. Zwierzęta często wpadają w katalepsję przy napotkaniu drapieżnika.

Czym jest katalepsja?

O zjawisku katalepsji u człowieka mówi się wówczas, gdy widoczne jest zesztywnienie mięśni i zablokowanie czynności ruchowych. Te objawy mogą zostać wywołane na skutek przekazanych mu odpowiednich sugestii w czasie hipnozy. W stanie kataleptycznym mięśnie ciała człowieka są napięte. Istnieje jednak możliwość poruszania poszczególnymi częściami jego ciała: zmiany ułożenia głowy, nóg czy rąk, a nawet nadawania im nienaturalnych pozycji, ponieważ jest to zesztywnienie o elastycznym charakterze.

 

Stan kataleptyczny może być objawem m. in. katatonii, która cechuje się wzmożoną albo zmniejszoną aktywnością ruchową człowieka. Katalepsję może wywołać również stosowanie leków przeciwpsychotycznych wykorzystywanych w leczeniu schizofrenii. Ten stan występuje też w histerii.

 

Można wyróżnić katalepsję woskowatą, gdy ciało osoby zahipnotyzowanej pozostaje nieruchome w pozycji nienaturalnej, nadanej mu przez inną osobę, oraz katalepsję sztywną, gdy występuje zesztywnienie całego ciała.

Katalepsja u zwierząt

Katalepsja jest również spotykana u zwierząt, głównie owadów. To stan odrętwienia i zastygnięcia w jednej postawie i utrzymywanie jej przez dłuższy czas. W ten sposób owad upodabnia się do otoczenia, nie wykazując reakcji na dotyk. Wraca do aktywności dopiero po wielu godzinach. Ten trik stosowany jest jako ochrona przed drapieżnikami.

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04