Kobieta trzyma się z bólu z brzuch
©9nong/Fotolia

Leczenie kamicy nerkowej: fala wstrząsowa, wziernik czy nefoskop

Kobieta trzyma się z bólu z brzuch
©9nong/Fotolia

Kamica nerkowa to schorzenie spowodowane wadą wrodzoną, genetyczną tendencją, złą dietą lub zbyt małą ilością płynów spożywanych w ciągu dnia. Powstaje na skutek odkładania się osadu z przemiany materii, opadającego na dno nerki.

 

Z czasem pod wpływem związków chemicznych w nerce tworzy się kamień, który powoduje ból, parcie na pęcherz i kolkę nerkową. Jest kilka sposobów na usunięcie go z dna nerki – od picia dużej ilości płynów (3-4 litry dziennie) i „urodzenie” go, aż po leczenie operacyjne. W przypadku kamieni o niewielkich rozmiarach poleca się techniki nieinwazyjne, które nie wymagają specjalnych przygotowań ani użycia skalpela.

 

Kamica nerkowa może być wyleczona za pomocą litotrypsji pozaustrojowej, nefrolitotrypsji przezskórnej oraz ureterorenoskopii. Mimo że nazwy zabiegów nie należą do najłatwiejszych do przeczytania, to są bezpiecznymi, nieskomplikowanymi i co najważniejsze – mało inwazyjnymi technikami pozbycia się kamienia z nerki.

Litotrypsja pozaustrojowa: moc fali wstrząsowej

Litotrypsję pozaustrojową przeprowadza się ambulatoryjnie i po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Technika wykorzystuje szczególne właściwości fal wstrząsowych, które powodują wydalenie kamienia w sposób naturalny. Zabieg trwa do godziny i nie wymaga znieczulenia. Od kilku minut do kilku godzin od zabiegu powinno się „urodzić” kamień. Czasami zdarza się, że fale rozkruszą kamień, wtedy szybciej następuje wydalenie z organizmu jego fragmentów.

Nefrolitotrypsja przezskóna: przy użyciu nefroskopu

Nefrolitotrypsja przezskóna to bardziej inwazyjna metoda usunięcia kamienia niż litotrypsja pozaustrojowa, ponieważ wymaga wykonania małego nacięcia skórnego w okolicy nerki i włożenia do miedniczki nerkowej nefroskopu, który zlokalizuje i oceni zbędny kamień. Po tej czynności przy użyciu właściwych narzędzi chirurgicznych złóg jest usuwany w całości lub dzielony na fragmenty. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, a po wszystkim pozostaje mała 1-2 centymetrowa rana.

Ureterorenoskopia: wziernikowanie kamienia

Ureterorenoskopia to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym przy pomocy elastycznego wziernika. Narzędzie wprowadzane jest przez cewkę moczową do pęcherza i moczowodu i lokalizuje kamień. Za pomocą wziernika można złóg dokładnie obejrzeć i usunąć przy pomocy chirurgicznych narzędzi.

 

Przy wykonywaniu wyżej wymienionych zabiegów nie zaleca się szczególnych przygotowań przed zabiegiem lub po (oprócz picia dużej ilości płynów po litotrypsji pozaustrojowej) ani okresu rekonwalescencji. Techniki są mało inwazyjne i tak samo skuteczne jak leczenie operacyjne.

 

Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11