Kobieta leżąca na łóżku, zwijająca się z bólu.
©Lars Zahner/Fotolia

Kiedy w kamicy nerkowej potrzebna jest operacja?

Kobieta leżąca na łóżku, zwijająca się z bólu.
©Lars Zahner/Fotolia

Kamica nerkowa to dotkliwe schorzenie nerek, polegające na odkładaniu się osadu na dnie kielicha nerkowego i tworzeniu z nich kamieni nerkowych. Szczególnie bolesna bywa przy kolce nerkowej – gdy kamień zatka odpływ moczowodu lub się do niego dostanie. Przeważnie kamica nerkowa jest leczona doraźnie lub zalecane są nieinwazyjne metody ich usunięcia, np. przy użyciu fali wstrząsowej. Niestety w przypadku kamieni o dużych rozmiarach lub takich, które nie dają się rozkruszyć na fragmenty, konieczna jest operacja.

 

Kamica nerkowa w przypadku dużych kamieni leczona jest operacyjnie przy wcześniejszym badaniu zewnętrznym oraz po zleceniu badań: USG dołu brzucha, RTG klatki piersiowej, moczu oraz morfologii krwi. Przed zabiegiem lekarz powinien też przeprowadzić dokładny wywiad.

Przebieg zabiegu operacyjnego usuwania kamienia z nerki

Operacja usuwania kamienia trwa od jednej do nawet kilku godzin i polega na usunięciu kamienia (medycznie: złogu) z nerki za pomocą szczypców. Podczas zabiegu wykonuje się również badanie radiologiczne, dzięki któremu lekarz upewnia się, że w nerce nie ma już innych kamieni. Leczenie operacyjne przeprowadzane jest pod znieczuleniem ogólnym. Rekonwalescencja po zabiegu w szpitalu trwa do tygodnia, a całkowity powrót do zdrowia nawet do kilku miesięcy. Po 3 miesiącach należy się zgłosić do szpitala. Zabieg jest refundowany przez fundusz zdrowia, jeśli wykonywany jest na podstawie skierowania od specjalisty. Podczas operacji do cewki moczowej wprowadzony jest cewnik, a do rany dren. Usuwane są one z organizmu w okresie 2-3 dni po zabiegu.

 

Niestety nawet tak inwazyjna metoda jak operacja, nie jest w stanie zagwarantować, że kamica nerkowa nie powróci w przyszłości. Aby ustrzec się przed nią należy profilaktycznie pić dużo płynów – ok. 2 litrów dziennie i prowadzić aktywny tryb życia.

 

Przeładuj

W przeszłości Doda została Miss... Tytuł wybłagała jej mama? Musicie usłyszeć tę historię

zobacz 00:36