lekarz ogląda zatoki kobiety
Flickr/COM SALUD Agencia de comunicación/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zabieg jonoforezy pomoże na zatoki

lekarz ogląda zatoki kobiety
Flickr/COM SALUD Agencia de comunicación/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych.

Czym jest jonoforeza?

To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego. Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie. Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku.

Przebieg jonoforezy

Zabieg rozpoczyna się aplikacją leku na tę partię ciała, która ma być poddana jonoforezie. Fizjoterapeuta przykłada następnie elektrody z podkładem gazowym – w miejscu podania leku elektrodę czynną, po stronie przeciwnej bierną. W momencie uruchomienia urządzenia, prąd przepływa tylko przez miejsca, które są poddawane zabiegowi, przenosząc w ten sposób substancję leczniczą. Prawidłową reakcją u osoby poddającej się zabiegowi jest odczucie mrowienia.

Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania dla jonoforezy to nerwobóle, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia, utrudniony zrost kostny, zapalenia zatok. W kosmetologii działanie jonoforezy najczęściej stosuje się w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych, np. trądziku, blizn, przebarwień, zmarszczek.

 

Przeciwwskazania do jonoforezy to ropne stany zapalne skóry, porażenia spastyczne, stany gorączkowe, owrzodzenia, miejscowe zaburzenia czucia, nowotwory, ostre procesy zapalne i nietolerancja prądu.

Jonoforeza na zapalenie zatok

Zabieg jonoforezy jest nieszkodliwy. Mimo że wykorzystuje prąd stały, jonoforeza może być stosowana na różne partie ciała. Lekarze pierwszego kontaktu często wypisują skierowania na zabiegi fizykoterapeutyczne (w tym jonoforezę), aby wyleczyć długotrwałe choroby gardła, nosa, uszu i krtani. Zabiegi fizykoterapeutyczne zaleca się najczęściej w przypadku zapalenia zatok przynosowych. Rezultaty przeprowadzonych zabiegów wskazują, że u zdecydowanej większości osób, które je odbyły, wpływ na stan zdrowia okazał się być pozytywny, a objawy zmniejszyły się lub zostały zupełnie zniwelowane.

 

Niepożądane objawy, jakie mogą wystąpić po wykonanym zabiegu jonoforezy to opuchlizna, świąd i zaczerwienienia skóry. Mogą one powstać na skutek zbyt silnego natężenia prądu lub uczulenia.

 

Przeładuj

Doda o zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej: "Żniwa będą wśród najbiedniejszych"

zobacz 06:26