morze
Pixabay/Andre_Rau/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jod pomaga w syntezie hormonów związanych z tarczycą

morze
Pixabay/Andre_Rau/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jod usprawnia pracę tarczycy, a tym samym reguluje wszystkie procesy fizjologiczne, w których ona uczestniczy. Zapomnij o niedoczynności tarczycy.

Jod niezbędny dla zdrowia

Jod jest pierwiastkiem koniecznym dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Mimo iż nie trzeba spożywać dużych jego ilości – dzienne zapotrzebowanie to około 150-300 mikrogramów – to niedobór jodu ma poważne konsekwencje dla zdrowia. Zapewnienie właściwej jego ilości ma fundamentalne znaczenie w syntezie hormonów tarczycy (trójjodotyroniny i tyroksyny). Ilość jodu skumulowanego w organizmie człowieka to od 20 do 50 mg, z czego ponad połowa tej wartości znajduje się w tarczycy.

Czym skutkuje niedobór jodu?

Brak jodu wpływa na pogorszenie zdolności koncentracji, spowolnienie wzrostu oraz zahamowanie rozwoju fizycznego. Może doprowadzić do zaburzenia funkcji rozrodczych i niewydolności tarczycy. Uzupełnienie niedoborów jodu w organizmie zapewnia sprawne funkcjonowanie tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która powoduje m.in. zespół przewlekłego zmęczenia, częste depresje, drażliwość, łamliwość paznokci i osłabienie struktury włosa oraz osłabienie odporności i bóle stawów.

 

Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy, w surowicy krwi oznacza się poziom hormonów TSH, T3 i T4.

Żywność z dużą zawartością jodu

Jod jest dostarczany do organizmu z wodą lub pożywieniem. Najwięcej można go znaleźć w rybach, owocach morza, wodzie, drożdżach i wątrobie. Na rynku jest także dostępna sól jodowana, która może służyć jako źródło jodu. Inną metodą czerpania jodu jest wdychanie morskiego powietrza – na terenach nadmorskich stężenie tego pierwiastka jest bardzo wysokie.

Uzupełnianie niedoboru jodu kąpielami

Niedobór jodu może być regulowany z zewnątrz. Popularną metodą są kąpiele solankowe. Jod jest pierwiastkiem, który rozpuszcza się w wodzie i ma pozytywny wpływ na skórę. Dzięki kąpielom solankowym skóra staje się nawilżona i gładka, a organizm pozbywa się zalegających w nim toksyn.

 

Ryzyko przedawkowania jodu jest niskie, jednak dietę bogatą w jod i stosowanie preparatów jodowych powinno się skonsultować z lekarzem.


Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Julia Wieniawa o przegranej: "Nie jestem idiotką, czytam te komentarze! Spodziewałam się tego"

zobacz 02:53