RTG miednicy
© luxpainter/Fotolia.com

Ból miednicy może sygnalizować poważne schorzenie

RTG miednicy
© luxpainter/Fotolia.com

Ból w miednicy to dolegliwość, na którą cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ból w miednicy może pochodzić nie tylko od samych narządów płciowych, ale także promieniować z innych układów: moczowego, pokarmowego czy naczyniowego. Nawracające dolegliwości wymagają większej uwagi. U pań mogą sygnalizować wiele schorzeń, m.in. guzy jajników lub wulwodynię. U panów zwykle jest to sygnał problemów z prostatą.

 

Choć kobiety często wiążą ból w miednicy z cyklem menstruacyjnym, nie należy go bagatelizować. Jeśli utrzymuje się przez 6 miesięcy i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, mówi się już o zespole bólowym miednicy mniejszej, którym powinien zająć się lekarz.

Bóle miednicy w ciąży

Bóle miednicy w ciąży wynikają z tego, że ciało przygotowuje się już do porodu – następuje rozluźnienie w obrębie spojenia łonowego i stawach krzyżowo-biodrowych. Powiększona macica oraz ruchy dziecka także mogą wywoływać ból. Ból w miednicy jest również charakterystyczny dla ciąży pozamacicznej.

Bóle miednicy u kobiet a dolegliwości ze strony układu płciowego

Wiele schorzeń układu płciowego objawia się bólem w okolicy miednicy:

 • mięśniaki macicy – ból miednicy pojawia się podczas powstawania mięśniaka,
 • rak szyjki lub tronu macicy – bólowi miednicy mniejszej towarzyszą zaburzenia menstruacji, krwawe upławy i krwawienia w trakcie stosunku,
 • rak jajnika – nowotwór nie daje wyraźnych objawów w początkowym stadium. W bardziej

zaawansowanym pojawiają się też nudności, wymioty, wodobrzusze,

 • wulwodynia – najsilniejszym objawem jest bolesność sromu,
 • adenomioza – z bólem współwystępuje znaczne wydłużenie czasu krwawienia i zwiększenie jego obfitości, a także bolesne współżycie i oddawanie moczu z krwią,
 • endometrioza – dodatkowo występują obfite i bardzo bolesne miesiączki, plamienie okołomiesiączkowe oraz parcie i ból towarzyszące wypróżnianiu.

Kluczowe w diagnozie powyższych schorzeń są regularne wizyty kontrolne i badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium i zwiększyć szansę na szybkie wyleczenie.

Bóle miednicy mniejszej u mężczyzn

U mężczyzn bóle w okolicy miednicy są zwykle związane z zapaleniem gruczołu krokowego (prostaty), któremu towarzyszy:

 • częstomocz,
 • pieczenie w cewce moczowej,
 • przerywany strumień moczu,
 • silny ból krocza.

Czasami może pojawić się również ropa i krew w moczu. Przy pojawieniu się wyżej wymienionych objawów, koniecznie trzeba skonsultować się z urologiem, ponieważ schorzenie nie dość, że nie ustąpi, to może się pogłębić.

Inne przyczyny bóle miednicy mniejszej

Dolegliwości w okolicy miednicy mogą być wywołane też przez inne schorzenia, m.in. ze strony:

 • układu moczowego – np. zapalenie pęcherza, któremu towarzyszy częstomocz i zmiana zapachu oraz koloru moczu,
 • układu kostno-stawowego – np. w wyniku powstania punktów spustowych, czyli zmian w obrębie grup mięśni bardzo wrażliwych na ból,
 • układu pokarmowego – np. w przebiegu zespołu jelita drażliwego, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub w chorobach jelit.

Może to być również reakcja psychosomatyczna – objawy fizyczne mogą manifestować przewlekły stres, napięcie i zaburzenia nastroju.

 

Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39