załamany mężczyzna
Pixabay/techzia/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Żylaki powrózka nasiennego – czy skreślają szanse na dziecko?

załamany mężczyzna
Pixabay/techzia/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Żylaki powrózka nasiennego dotyczą aż 15% mężczyzn i często przebiegają bezobjawowo. Mają wpływ na płodność, więc nie można bagatelizować tego problemu.

 

Żylaki, zwykle kojarzone z nogami, pojawiają się również w innych miejscach, także intymnych. Lekarza szacują, że około 15% mężczyzn cierpi na żylaki powrózka.

Skąd się biorą żylaki powrózka nasiennego

Ze względu na budowę anatomiczną, ten rodzaj żylaków dotyczy przede wszystkim lewej strony moszny – lewa żyła jądrowa jest jednym z najdłuższych naczyń w ciele. Ponieważ uchodzi do żyły nerkowej pod kątem prostym, przepływ krwi jest utrudniony, zwłaszcza w wyniku intensywnego, regularnego wysiłku lub wręcz przeciwnie – siedzącego trybu życia. Zalegająca w naczyniach krew wywiera na ścianki żyły nadmierne ciśnienie. W wyniku tego powstają w żyłach poszerzenia. Żylaki powrózka można łatwo wyczuć nad jądrem jako miękkie guzki o różnej wielkości. Pojawienie się guzków po prawej stronie może być wywołane zmianami nowotworowymi, dlatego absolutnie nie można ich bagatelizować.

Żylaki powrózka – wpływ na płodność

Żeby plemniki mogły prawidłowo się rozwijać, temperatura w mosznie powinna być niższa niż w jamie brzusznej. Mimo, iż żylaki powrózka występują przeważnie w lewej mosznie, podwyższają temperaturę w obu jądrach. Powoduje to zmniejszenie liczby plemników w nasieniu oraz zwiększenie liczby plemników nieprawidłowych. Negatywnie wpływa także na ich ruchliwość. Wywołuje to naturalnie problemy związane z płodnością.

Diagnoza i leczenie żylaków powrózka nasiennego

Niestety schorzenie to nie wywołuje niemal żadnych dolegliwości, w związku z tym wiele osób nie jest go świadomych. Dotyczy ono najczęściej młodych mężczyzn. Problem jest często rozpoznawany w momencie pojawienia się problemów z zajściem przez partnerkę w ciążę. Aby temu zapobiec, należy przeprowadzać profilaktyczną samokontrolę jąder – na przykład podczas kąpieli. W sytuacji, gdy mężczyzna zaczyna odczuwać bóle w obrębie moszny czy pachwiny, pogłębiające się podczas erekcji, należy zgłosić się do urologa.

 

Leczenie żylaków powrózka można przeprowadzić zarówno metodą chirurgiczną jak i nieinwazyjną. Każde przynosi dobre efekty – po operacji około połowa pacjentów doprowadza do zapłodnienia w sposób naturalny. U około 70-80% pacjentów stwierdza się poprawę jakości nasienia, co daje też możliwość zapłodnienia in vitro.

Więcej na temat żylaki libido
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04