dumna, dojrzała kobieta
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Czy z rozrusznikiem serca można normalnie żyć?

dumna, dojrzała kobieta
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Rozrusznik serca to urządzenie, które pomaga sercu prawidłowo wykonywać jego funkcje. Nosząc go pod skórą, można prowadzić normalne, aktywne życie. Oczywiście trzeba jednak zachować umiar i mieć świadomość rzeczywistych zagrożeń.

Czym jest rozrusznik serca?

Rozrusznik serca, inaczej stymulator serca, to niewielkie urządzenie, które wszczepia się pod skórę, najczęściej po lewej stronie w okolicy obojczyka. Przez przewód przeprowadzony żyłą do mięśnia sercowego wysyła ono impulsy elektryczne, które pobudzają pracę serca. Rozrusznik serca stosowany jest u pacjentów, których serce pracuje zbyt wolno lub nieregularnie, co stwarza zagrożenie dla ich zdrowia lub życia.

Codzienna aktywność a rozrusznik serca

Wiele osób przed zabiegiem wszczepienia stymulatora obawia się, że urządzenie ograniczy lub uniemożliwi ich dotychczasową aktywność. Tymczasem w większości przypadków nie ma przeciwwskazań do tego, żeby po okresie rekonwalescencji osoba z wszczepionym stymulatorem powróciła do swojej pracy i codziennych zajęć. Uważać należy na czynności, które grożą urazami okolic stymulatora, np. na skutek upadku czy uderzenia. Odradza się na przykład uprawianie sportów kontaktowych, narciarstwa czy jazdy konno. Z rozrusznikiem bez większych przeszkód można uprawiać inne dyscypliny sportu, choć jeśli wymagają one intensywnego i długotrwałego wysiłku, należy wcześniej zasięgnąć opinii lekarza.

Podróże z rozrusznikiem serca

Osoby ze stymulatorem mogą podróżować samochodami, muszą jednak pamiętać o zapinaniu pasów, zmniejszy to ryzyko urazu i uszkodzenia urządzenia. Nie ma też przeciwwskazań do podróżowania statkami i samolotami. Bramka, przez którą przechodzi się na lotnisku, nie uszkodzi rozrusznika, choć prawdopodobnie zapiszczy. Należy wcześniej poinformować personel lotniska o stymulatorze i przygotować się na kontrolę ręczną. Warto przygotować sobie przed podróżą listę miejsc, w których w razie potrzeby można otrzymać pomoc medyczną. Dobrze jest też mieć zawsze przy sobie kartę identyfikacyjną rozrusznika.

Zabiegi medyczne

Rozrusznik nie stanowi przeciwwskazania do większości standardowych zabiegów medycznych, stomatologicznych i kosmetycznych, ale należy zawsze informować lekarzy i innych specjalistów wykonujących zabiegi o posiadaniu stymulatora. Korzystanie z niektórych urządzeń diagnostycznych, np. wykonywanie rezonansu magnetycznego (MRI), może wymagać wcześniejszej zmiany parametrów rozrusznika. Jeśli lekarz uzna to za bardziej wskazane, może zastąpić MRI innym badaniem. Rozrusznik serca jest niestety przeciwwskazaniem do masażu, dotyczy to wszystkich rodzajów masażu, wykonywanych przez masażystów i fizjoterapeutów.

Co zakłóca pracę stymulatora serca?

Wielu posiadaczy rozrusznika obawia się zbliżać do urządzeń wytwarzających pole magnetyczne. Jest to częściowo uzasadnione. Silne pole elektryczne lub magnetyczne może wytworzyć sygnały, które rozrusznik zinterpretuje jako sygnały z serca. W tej sytuacji rozrusznik może zaprzestać stymulacji. Na ogół jednak rozruszniki wyposażone są w system, który w sytuacji pojawiających się zakłóceń przełącza je w tryb ciągłej stymulacji.

 

Osoby ze stymulatorem bez obaw mogą korzystać z urządzeń gospodarstwa domowego, także z kuchenki mikrofalowej, wiertarki, kosiarki i piły elektrycznej. Dla bezpieczeństwa powinni zachować kilkanaście centymetrów odległości od urządzenia. Korzystanie z telefonów komórkowych też jest bezpieczne, warto jednak przykładać telefon do ucha po przeciwnej stronie stymulatora i nie nosić w jego pobliżu. Bramki antykradzieżowe w sklepach również nie stanowią zagrożenia dla pracy rozrusznika, można przechodzić przez nie normalnie, alarm nie powinien się włączyć.

 

Z badań wynika, że mimo wielu obaw związanych z życiem po wszczepieniu stymulatora serca, dla wielu osób urządzenie to stało się motywacją do zmiany stylu życia na zdrowszy. Po oswojeniu się z tą „nową częścią ciała” odczuły one ogólną poprawę jakości życia.

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04