Kobieta stoi w samej bieliźnie i trzyma w dłoniach kwiat.
©Africa Studio/stock.adobe.com

Infekcje miejsc intymnych – jak zapobiegać infekcjom pochwy? Przyczyny infekcji miejsc intymnych

Kobieta stoi w samej bieliźnie i trzyma w dłoniach kwiat.
©Africa Studio/stock.adobe.com

Wśród infekcji pochwy najczęściej spotykane to zakażenia grzybicze, których charakterystycznym objawem są: silny świąd, pieczenie i serowate upławy. Oprócz higieny bardzo ważne w profilaktyce infekcji miejsc intymnych są m.in. wizyty kontrolne u ginekologa oraz suplementacja kwasu mlekowego.

 

W prewencji zakażeń pochwy ważne również jest noszenie bielizny wykonanej z naturalnych tkanin. Kobiety, które cierpią z powodu nawracających infekcji powinny również unikać bardzo obcisłej odzieży.

 

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych

 

Niewłaściwa higiena i często przeprowadzane antybiotykoterapie zaburzają prawidłową biocenozę pochwy, co może powodować zakażenia. W momencie gdy pałeczek Lactobacillus jest zbyt mało naturalna bariera zostaje naruszona, przez co dochodzi do namnażania niekorzystnych drobnoustrojów i wystąpienia przykrych dolegliwości. Należy też pamiętać, że w przypadku kontaktów seksualnych z wieloma partnerami również może dochodzić do zakażeń, dlatego bardzo ważne jest stosowanie prezerwatyw.

 

Profilaktyka infekcji miejsc intymnych – higiena

 

Higiena intymna to kluczowe działanie, które pomaga zapobiegać infekcjom pochwy. Bardzo ważne jest przestrzeganie w tym zakresie kilku podstawowych zasad:

  • używanie osobnego ręcznika do higieny miejsc intymnych,
  • stosowanie płynów o pH zbliżonym do tego, które panuje w pochwie czyli 3,5-4,5,
  • nie stosowanie irygacji, które błędnie są uważane za jeden ze sposobów leczenia infekcji, tego rodzaju zabiegi mogą niestety wyłącznie nasilić dolegliwości w następstwie wypłukania mikroflory pochwy, w której bytują również bakterie kwasu mlekowego.

 

Warto też pamiętać, że zbyt przesadna higiena również może prowadzić do zakażeń w wyniku wyjaławiania naturalnej mikroflory pochwy.

 

W celu wzmocnienia działania profilaktycznego można wybierać takie preparaty do higieny intymnej, które wspomagają utrzymanie prawidłowego pH, czyli takie, które zawierają kwas mlekowy. Można również sięgnąć po produkty z ekstraktami z roślin, które działają łagodząco, antyseptycznie, kojąco i ściągająco na błony śluzowe, np. z dodatkiem wyciągu z arniki, kory dębu, rumianku, brzozy.

 

Infekcje pochwy a rodzaj bielizny

 

Dbanie o zdrowie intymne to również noszenie bielizny, która wykonana jest z naturalnych włókien, np. bawełny lub bambusa. Noszenie stringów niestety sprzyja powstawaniu infekcji pochwy, ponieważ ułatwiają one przenoszenie bakterii jelitowych z odbytu w okolice pochwy.

Więcej na temat ginekologia choroby wirusowe
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52