Mogłoby się wydawać, że samopoczucie pogarsza się wyłącznie wtedy, gdy ciśnienie na zewnątrz spada, jednak dolegliwości odczuwane są także podczas wahań ciśnienia i jego wzrostu.

Reklama

Złe samopoczucie spowodowane wysokim ciśnieniem atmosferycznym odczuwają głównie meteopaci. Dokuczliwe są dla nich zmiany pogody, a szczególnie przechodzenie frontów. Wysokie ciśnienie atmosferyczne może powodować u nich bóle głowy, zawroty głowy, senność, rozdrażnienie i zwiększać krzepliwość ich krwi.

Dolegliwości przy wysokim ciśnieniu

Zobacz także

Zwykle przykre i uporczywe dolegliwości dopadają ludzi wrażliwych na zmianę pogody wówczas, gdy ciśnienie na zewnątrz spada. Wachlarz objawów jest szeroki i przeważają w nim dolegliwości bólowe i związane z nastrojem.

Część osób negatywnie odczuwa także wzrost ciśnienia atmosferycznego. Wysokie ciśnienie na zewnątrz wywołuje bóle głowy, a nawet migreny, których trudno się pozbyć tradycyjnymi metodami, np. zażywając tabletkę. Mimo że zwykle jest ładna pogoda, gdy jest wysokie ciśnienie atmosferyczne, meteopaci czują się wtedy rozdrażnieni i dokucza im senność.

Na samopoczucie mają duży wpływa także warunki towarzyszące wysokiemu ciśnieniu atmosferycznemu podczas oddziaływania silnego wyżu. W lecie w tym czasie jest dni są upalne, a podczas zimy – temperatura mocno spada i nie towarzyszą temu opady śniegu ani deszczu. Konsekwencją dużego wzrostu ciśnienia atmosferycznego dla osób wrażliwych na zmiany pogody są problemy z koncentracją i rozkojarzenie.

Wzrost krzepliwości krwi a wzrostem ciśnienia atmosferycznego

Wysokie ciśnienie atmosferyczne zwiększa ciśnienie tętnicze krwi i jej krzepliwość. Dlatego oprócz bólu głowy i ogólnie kiepskiego samopoczucia wzrost ciśnienia na zewnątrz może powodować problemy z układem krążenia.

Zależność między wysokim ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem zauważą przede wszystkim osoby chore na miażdżycę, które są szczególnie narażone na zawał. Wahania ciśnienia o 8 hPa wystarczą, by wywołać zaburzenia rytmu serca, co także może skutkować zawałem albo wylewem.

Błędem jest picie kawy i innych napojów z kofeiną, gdy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie. Ten czas najlepiej przeczekać, odpoczywając.

Należy pamiętać także, że zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają nie tylko na krzepliwość krwi, ale i na działanie leków.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama