czerwone krwinki w przebiegu anemii
© Photographee.eu/Fotolia.comDr_Kateryna

Jak wyleczyć złośliwą anemię domowymi sposobami?

czerwone krwinki w przebiegu anemii
© Photographee.eu/Fotolia.comDr_Kateryna

Niedokrwistość złośliwa, to rodzaj anemii wywołany głównie niedoborem witaminy B12 w organizmie. W walce z chorobą, oprócz stosowania medykamentów, warto pomyśleć o leczeniu domowymi sposobami, jak np. zmiany w diecie.

 

Anemia złośliwa nazywana jest też chorobą Addisona-Biermera. Niedokrwistość nazwano „złośliwą”, bo około 80 lat temu nie umiano jej jeszcze wyleczyć. Obecnie przyczyny choroby są dobrze znane, są nimi np. bezmięsna dieta lub nadużywanie alkoholu, a choroba uleczalna.

Anemia złośliwa - przyczyny

Anemia złośliwa jest spowodowana niedoborem witaminy B12 na skutek zaburzenia wchłaniania tej witaminy w okolicy śluzówki żołądka.

 

Do innych przyczyn ostrej anemii należą między innymi:

  • rygorystyczne przestrzeganie diety wegetariańskiej (małe ilości pełnowartościowego białka w jadłospisie sprawiają, że wegetarianie częściej chorują na anemię, niż osoby jedzące mięso),
  • nadużywanie alkoholu,
  • operacja bariatryczna żołądka/ jelita cienkiego,
  • przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego.

 

Anemia może być przyczyną bardzo poważnych zaburzeń organizmu, dlatego tak ważne jest skuteczne zapobieganie jej i leczenie.

Domowe sposoby leczenia złośliwej niedokrwistości

Zdaniem National Heart, Lung, and Blood Institute (USA) bez odpowiedniego leczenia anemia złośliwa może prowadzić do poważnych problemów związanych z sercem, układem nerwowym oraz innymi częściami ciała. Niektóre z tych zaburzeń mogą pozostać na stałe (zobacz badania). Ważne jest, aby zacząć działać, stosując domowe sposoby.

 

Odpowiednia dieta pozwoli łagodniej przejść przez chorobę, a nawet pozbyć się jej objawów, jak np. zaparcia, biegunki, drętwienie rąk czy chroniczne zmęczenie. W przypadku leczenia anemii ostrej należy skupić się na przestrzeganiu odpowiednio zbilansowanej diety. Warto pamiętać o białku w diecie, które znajdziemy między innymi w mięsie i rybach. W jadłospisie osób cierpiących na anemię złośliwą nie powinno zabraknąć wapnia (jogurt, maślanka, ser, kefir, twarożek), witaminy B12 (mięso, wędliny), żelaza (szpinak pietruszka, kakao, pestki dyni, kasza jaglana, migdały, suszone owoce) i cynku (ogórek, kapusta, zielony groszek, owoce morza).

 

Więcej na temat anemia badania krwi
Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11