Mężczyzna trzyma się za czoło.
©Photographee.eu/Fotolia

Zapalenie zatok przynosowych – farmakoterapia i zabiegi

Mężczyzna trzyma się za czoło.
©Photographee.eu/Fotolia

Leczenie zatok zależy od zaawansowania choroby. Do tradycyjnych metod leczenia zatok należy leczenia farmakologiczne. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń zatok przynosowych wskazane jest leczenie zabiegowe, np. FESS lub CEZ.

Rozpoznanie zapalania zatok – rynoskopia, tomografia zatok

W celu rozpoznania zapalenia zatok laryngolog przeprowadza wywiad z pacjentem oraz szereg badań dodatkowych. Do badań dodatkowych zalicza się rynoskopia przednia. Badanie pozwala ujawnić obecność wydzieliny i obrzęk błony śluzowej nosa. Dodatkowe badania to także: endoskopia (badanie polega na wprowadzeniu do nosa sondy endoskopu; umożliwia to ogląd narządów od wewnątrz), badanie radiologiczne (zdjęcie rentgenowskie), tomograficzne zatok (tomografia komputerowa), diagnostyka alergologiczna (jeżeli istnieje podejrzenie alergicznego tła choroby).

Co na zatoki? Leki na zapalenie zatok – antybiotyki, kortykosteroidy

U osób, u których objawy zapalenia zatok trwają poniżej 10 dni pomóc powinny preparaty, które są połączeniem ibuprofenu i pseudoefedryny. Pseudoefedryna udrożni zatkany nos i zmniejszy obrzęk nosa, a ibuprofen zadziała przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

 

Jeżeli objawy mają charakter nasilający, podawane są antybiotyki (należy je stosować przez 10 do 14 dni). Niekiedy, aby zwalczyć chorobotwórcze bakterie, niezbędne może się okazać także włączenie do leczenia sterydów. W leczeniu uzupełniającym zmniejszenie obrzęku nosa przyniesie kilkudniowe stosowanie leków miejscowych, np. kropli, leków histaminowych w tabletkach lub leków mukolitycznych i mukokinetycznych (rozrzedzających zalegającą wydzielinę). W infekcji o podłożu alergicznym zalecane są donosowe kortykosteroidy. Przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych wskazane jest wielotygodniowe (6-8) płukanie nosa roztworami soli.

Jak wyleczyć zatoki zabiegami? Balonoplastyka i FESS

W przypadku, gdy zapalenie zatok jest przewlekłe, a leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, wskazane jest leczenie zabiegowe. Wykorzystywane są m.in. zabiegi takie jak: FESS – Czynnościowo-Endoskopowa Operacja Nosa i Zatok. Zabieg polega na endoskopowej operacji zatok.

 

W trakcie zabiegu usuwane są zmiany i zrosty powstałe na błonie śluzowej nosa. Drugą popularną metodą jest CEZ – Cewnikowanie Endoskopowe Zatok, nazywane także balonoplastyką. Drenaż i oczyszczenie nosa w trakcie zabiegu balonowania polega na wprowadzeniu do nosa cewnika z balonikiem. Położenie cewnika jest kontrolowane przez lekarza endoskopem. Balon napełniany jest płynem pod ciśnieniem, dzięki czemu ujście zatok zostaje otwarte. Zabiegi FESS i CEZ pomagają na zatoki przywracając ich prawidłową powietrzność.

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04