Ból biodra
© twinsterphoto/Fotolia.com

Bóle w biodrach – jak je wyleczyć?

Ból biodra
© twinsterphoto/Fotolia.com

Ból bioder można złagodzić za pomocą fizykoterapii, np. ultradźwięków lub terapii zimnem. Pomocna bywa też terapia manualna lub kinezyterapia, która zmniejszy ból w biodrach.

 

Osoby skarżące się na ból biodra powinny zostać poddane rehabilitacji. Kiedy doświadczają ostrego bólu, powinny sięgnąć po urządzenia wspomagające staw. Są to: wszelkie laski lub kule, a także aparaty i opaski stabilizujące biodra w czasie poruszania się. Najlepiej unikać przeciążeń i pozwolić stawom odpocząć.

Jak leczyć ból w biodrze: leki, plastry, wkładki ortopedyczne

Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, chorzy mogą zażywać przepisane przez lekarza leki, np.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe. Pomogą iniekcje środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych do stawu biodrowego.

 

Kiedy mamy do czynienia ze zwyrodnieniem lub zmianami degeneracyjnymi, podaje się preparaty z zawartością kwasu hialuronowego lub siarczanu glukozaminy. W pewnym stopniu odbudują one chrząstkę stawową i przeciwdziałają jej degradacji. Zmniejszą też ból.

 

Staw biodrowy po przeprowadzeniu badania mięśni i powięzi w okolicy biodra można okleić plastrami. Kinesiotaping poprawia funkcjonowanie stawu. Plastry zapewniają przepływ powietrza i nie wpływają na wykonywanie ruchów.

 

Przy bólach bioder stosowane są też wkładki ortopedyczne wykonywane na wymiar, które pozwalają przybrać prawidłową postawę i odciążyć okolice stawów biodrowych.

Rehabilitacja na ból bioder

Na ból bioder stosuje się szeroko zakrojoną rehabilitację. Obejmuje ona m.in.:

  • Kinezyterapię – ćwiczenia wykonywane w odciążeniu, oporowe i izometryczne. Mają za zadanie wzmocnić mięśnie stawów biodrowych. Zwiększają zakres ruchu w stawie.
  • Terapię manualną, na którą składa się badanie biodra i techniki manipulacji lub mobilizacji stawu. Badanie określa zakres oraz jakość ruchów, występowanie bólu oraz biomechanikę stawu. Manipulacja bądź mobilizacja mają na celu likwidację procesu zapalnego, zmniejszenie bólu i zwiększenie ruchomości biodra.
  • Fizykoterapię, w ramach której dostępny jest szereg zabiegów: leczenie zimnem (krioterapia), ultradźwięki, elektroterapia, nagrzewanie biodra, pole magnetyczne i laseroterapia. Ilość i rodzaj zabiegów określa lekarz biorąc pod uwagę stan pacjenta, a także choroby współistniejące i ewentualne przeciwwskazania do wykonania fizykoterapii.
  • Masaż punktów spustowych (wrażliwych miejsc w obrębie tkanki mięśniowej) oraz tkanek miękkich. Masaż ma rozluźnić mięśnie, zminimalizować zrosty znajdujące się między tkankami. Zmniejsza też ból i rozszerza zakres ruchu w stawie.
  • Naukę przyjmowania pozycji spoczynkowych. Są to pozycje, w których ból w biodrze się zmniejsza, a mięśnie wokół niego rozluźniają się.
  • Rollowanie wykonywane za pomocą rollera piankowego. Jest to forma automasażu całego ciała, w tym przypadku ze szczególnym skupieniem się na okolicach stawu biodrowego.
  • Ćwiczenia działające wzmacniająco na mięśnie tułowia, obręczy biodrowej i kończyn dolnych. Dobrane przez specjalistę ćwiczenia mają też pogłębić zakres ruchu w stawie.
  • Ćwiczenia działające rozciągająco na staw biodrowy, a także mięśnie nóg i obręczy biodrowej. Wykorzystuje się tu m.in. technikę poizometrycznej relaksacji (PIR). Przykurczone mięśnie stają się bardziej elastyczne i jednocześnie poprawia się też ich ukrwienie.
 

Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Dzień przed ślubem były partner pisał do Agnieszki. Co na to Wojtek?!

zobacz 02:40