Leczenie cukrzycy
© Focus Pocus LTD/Fotolia.com

Leczenie cukrzycy 1 i 2 stopnia: kontrola stężenia glukozy w organizmie

Leczenie cukrzycy
© Focus Pocus LTD/Fotolia.com

Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.

 

Zdrowy dorosły człowiek na czczo powinien mieć nie więcej niż 100 miligramów glukozy w 1 decylitrze krwi. Normą dla zdrowych dzieci i młodzieży jest 70 do 110 miligramów glukozy w 1 decylitrze na czczo.

Objawy cukrzycy typu 1 i 2 – hipoglikemia i hiperglikemia

Najczęściej badania na cukrzycę robi się wówczas, gdy zauważalne są objawy niedocukrzenia (hipoglikemii) lub zbyt dużego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii).

 

Hiperglikemia objawia się:

 • silnym uczuciem pragnienia,
 • częstomoczem,
 • osłabieniem i ciągłym zmęczeniem,
 • trudnym gojeniem się ran,
 • pogorszeniem wzroku (utratą ostrości).

 

Dla hipoglikemii charakterystyczne są:

 • ciągłe uczucie głodu,
 • drżenie mięśni,
 • niepokój,
 • dezorientacja,
 • nadmierne pocenie się,
 • pogorszenie wzroku.

 

Aby rozpoznać cukrzycę typu 1 lub 2, należy badać poziom cukru we krwi codziennie przez kilka dni, lekarz może zlecić też wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą, którego wynikiem jest tzw. krzywa cukrowa. Po zdiagnozowaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie leczenia dla cukrzycy 1 stopnia – uzupełniającego insulinę w organizmie, lub dla cukrzycy 2 stopnia – farmakologicznego połączonego ze zmianą stylu życia (więcej ruchu, dieta dla cukrzyków) bądź polegającego na wykonywaniu zastrzyków z insuliny jak w cukrzycy typu 1.

Leczenie cukrzycy typu 1: cukrzyca młodzieńcza

Cukrzyca typu 1 to cukrzyca insulinozależna, zwana też cukrzycą młodzieńczą. Choroba objawia się do 30 roku życia, większość przypadków stanowią osoby w wieku 18-30 lat. Zapadają na nią również dzieci – 20 procent przypadków. W cukrzycy 1 typu organizm nie jest w stanie przetworzyć krążącej w organizmie glukozy, ponieważ uszkodzone są komórki trzustki wydzielające insulinę. Nieleczona cukrzyca młodzieńcza prowadzi do śmierci.

 

Leczenie cukrzycy typu 1 polega na dostarczaniu organizmowi insuliny przy pomocy strzykawek, tzw. penów lub pompy insulinowej. Używa się insuliny krótko- lub długodziałającej, zwykle ta o krótkim działaniu jest stosowana w pompach insulinowych.

 

Pompa insulinowa jest refundowana przez NFZ dla osób do 18 roku życia, a oprzyrządowanie dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1 do 26 roku życia oraz dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Niebędący w tych grupach diabetycy z cukrzycą 1, dla których pompa insulinowa jest bardzo wygodnym w użytkowaniu urządzeniem, muszą pokryć koszt zakupu urządzenia i oprzyrządowania z własnej kieszeni. Pompa insulinowa kosztuje od 3500 do nawet 17 000 złotych, a miesięczne oprzyrządowanie – wkłucie, dren i pojemnik na insulinę – około 380 złotych. Ponadto używanie pompy insulinowej wymaga przeszkolenia i nauki, jak oceniać ilość potrzebnej insuliny po każdym posiłku.

 

Do samodzielnego badania poziomu cukru we krwi potrzebny jest glukometr (urządzenie badające stężenie glukozy we krwi). Niezbędne do jego obsługi są paski, które stanowią dodatkowy koszt, jaki musi ponieść cukrzyk. Paski do glukometrów są częściowo refundowane. Osoby z pompą insulinową, z cukrzycą typu 1 i z pozostałymi rodzajami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 podań insuliny dziennie, płacą za paski ryczałt (10% wartości). Pozostali diabetycy za paski na receptę płacą 30%. Receptę może wystawić lekarz rodzinny – do 100 pasków miesięcznie.

Leczenie cukrzycy typu 2: cukrzyca nabyta

Cukrzyca typu 2, inaczej cukrzyca nabyta, przeważnie dotyka osób po 35. roku życia, które mają uwarunkowania genetyczne do wystąpienia tej choroby lub są otyłe. Odporność na insulinę w cukrzycy typu 2 łączy się ze względnym niedoborem tego hormonu, przez co diabetycy z cukrzycą 2 są narażeni zarówno na hipoglikemię, jak i hiperglikemię.

 

Leczenie cukrzycy typu 2 powinno bazować na ścisłej współpracy chorego z lekarzem. Konieczna jest zmiana trybu życia – ograniczenie tłuszczów i posiłków wysokokalorycznych, zwiększenie aktywności fizycznej i kontrolowanie stężenia glukozy we krwi. Leczenie cukrzycy może oprócz zmian w żywieniu i aktywności polegać na przyjmowaniu leków – metforminy (lek przeciwcukrzycowy), lub wstrzykiwaniu insuliny. Konieczne jest też częste sprawdzanie poziomu cukru we krwi, by zapobiec jego nadmiernemu spadkowi lub wzrostowi.

 

Najlepsze miejsca podawania insuliny to brzuch, ramiona, uda i pośladki. Wstrzykiwanie insuliny w mięśnie jest bolesne, a insulina gorzej wchłania się do organizmu. Najszybciej wchłania się insulina wstrzyknięta w brzuch.

 

Ceny insuliny wahają się od kilku do stu kilkunastu złotych za opakowanie. Leki doustne to wydatek od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Powikłania cukrzycy

Cukrzyca wiąże się zwykle z dodatkowymi powikłaniami, które należy uwzględnić w leczeniu. Najczęstsze związane są układem krążenia i ciśnieniem, układem moczowym i płciowym (z chorobami nerek i impotencją włącznie). Zbyt wysoki poziom cukru (hiperglikemia) ma wpływ na gojenie się ran. W połączeniu z zaburzeniami nerwowymi (neuropatią) jest to szczególnie groźne. Cukrzyk może nie odczuwać tworzących się i niegojących ran. Szczególnie częstym powikłaniem jest tzw. stopa cukrzycowa. Zaburzenia w przewodzeniu impulsów nerwowych w kończynach, wraz z nadciśnieniem i częstą u cukrzyków otyłością sprawiają, że na stopach diabetyków tworzą się rany. Przez problemy z gojeniem często rany na stopach cukrzyków doprowadzają do tego, że konieczna jest amputacja. Dlatego istotna jest regularna samokontrola. W przypadku osób otyłych, które nie mogą dokładniej obejrzeć powierzchni stóp, kontrola powinna być regularnie przeprowadzana przez ich bliskich lub lekarza.


Więcej na temat choroby trzustki
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48