zegarek i kobieta siedząca na łóżku w tle
©Bits and Splits/Fotolia.com

Zagrożenia związane z bezsennością – fałszywe wspomnienia, halucynacje, urojenia, omamy

zegarek i kobieta siedząca na łóżku w tle
©Bits and Splits/Fotolia.com

Dzięki spaniu można uporządkować i skonsolidować informacje zdobyte w ciągu dnia, dzięki czemu myśli się sprawniej i lepiej pamięta się przebyte wydarzenia. Z kolei brak snu generuje fałszywe wspomnienia, halucynacje i omamy. Głęboka bezsenność skutkuje też urojeniami prześladowczymi oraz problemami z określeniem własnej tożsamości.

Zgodnie z badaniem z początku XXI wieku, co trzeci dorosły Polak chodził niewyspany. Dzisiaj na tę dolegliwość cierpi co drugi obywatel kraju. Ponad 55% Polaków śpi mniej niż 7 godzin na dobę, w czym nie ustępują mieszkańcom innych krajów Europy Zachodniej.

Sen służy porządkowaniu informacji

Podczas snu świadomość ulega przygaszeniu, przez co jest się głuchym na otaczające bodźce. Jest to czas, kiedy mózg może popracować w spokojnym rytmie. Dzięki temu przywraca prawidłową ilość połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi oraz konsoliduje informacje zdobyte w ciągu dnia. Jeśli uczy się nowej aktywności, to następnego dnia przychodzi to już znacznie łatwiej, ponieważ przez noc mózg uporządkował zdobyte informacje. Podczas badań wykonanych za pomocą EEG na niewyspanych ludziach zauważono, że ich mózgi pracowały na wolniejszych obrotach niż u osób wypoczętych. Warto o tym pamiętać przed egzaminem lub ważnym wystąpieniem.

Brak snu powoduje fałszywe wspomnienia

Wystarczy jedna nieprzespana noc, aby człowiek mógł mieć zafałszowane wspomnienia. Dowiodła tego badaczka Kimberly Fenn, która przeprowadziła eksperyment na 104 studentach. Pokazała uczestnikom obrazy z symulowanego włamania, a następnie podała im informacje, które nie były zgodne ze zdjęciami. Połowa badanych poszła spać, a druga część osób miała „zarwać nockę”. Okazało się, że niewyspani uczestnicy mieli problemy z zapamiętaniem licznych szczegółów oraz podawali błędne informacje. Wymyślali sytuacje z włamania, o których nie było mowy. Wypoczęci badani nie mieli takich problemów.

Brak snu skutkuje omamami i halucynacjami

Okazuje się, że brak snu nie tylko wpływa na zapamiętywanie szczegółów wspomnień, ale też może generować zupełnie nowe obrazy i dźwięki. Po 30 godzinach funkcjonowania bez snu, umysł nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji, a gdy ten stan utrzymuje się ponad dwie doby, to zaczyna generować omamy i halucynacje. Dla przykładu, gdy w czasie ćwiczeń wojskowych żołnierze byli zmuszani do ciągłego maszerowania bez ustanku, to po dwóch dniach niektórzy z nich prowadzili rozmowy z nieistniejącymi kolegami.

Poważne zaburzenia snu skutkują urojeniami

Gdy bezsenność jest dłuższa niż cztery dni, ludzie zaczynają cierpieć na urojenia. Przestają ufać najbliższym i czują się zagrożeni. Kreują myślenie, które nie ma związku z rzeczywistością. Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym chcieli sprawdzić, jak ludzie reagują na deprywację (pozbawienie snu). Okazało się, że po 4 dniach uczestnicy badania zaczynali miewać urojenia. Jeden z nich myślał, że jego kawa jest zatruta, a inny uważał, że pewna grupa osób chce go zabić, więc postanowił zadzwonić w tej sprawie na policję. Brak snu powoduje też depersonalizację, czyli chwilową utratę własnej tożsamości oraz poważne problemy natury poznawczej. Randy Gardner został rekordzistą pod tym względem i wytrzymał bez snu 11 dób. Gdy po skończonym wyczynie, został poproszony o wykonanie prostego zadania matematycznego, w jego trakcie zapomniał co miał zrobić. Jego komórki mózgowe były tak wycieńczone, że nie był w stanie wykonywać żadnych czynności, które wymagają większego zaangażowania.

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33