Napis - hormones
© greenapple78/Fotolia.com

10 oznak zaburzeń hormonalnych

Napis - hormones
© greenapple78/Fotolia.com

Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.

 

Diagnostyką i leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się endokrynolog i to on powinien ustalić przyczynę i znaleźć sposób na jej leczenie. A oto najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych.

1. Tycie lub chudnięcie idiopatyczne

Wahania wagi to jeden z najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych. Tycie jako symptom zaburzeń hormonalnych jest skutkiem niedoczynności tarczycy, natomiast znaczna utrata wagi o niewyjaśnionych przyczynach to następstwo nadczynności tarczycy. Pierwszym badaniem w diagnostyce nieprawidłowej pracy tarczycy jest poziom TSH. Zwykle niedoczynność nadnerczy powoduje spadek wagi przez brak apetytu, nudności i wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Spadek masy ciała może być również objawem niedoczynności przysadki mózgowej.

2. Cechy męskie u kobiet

Gdy androgeny, czyli męskie hormony płciowe, są produkowane w nadmiarze w kobiecym organizmie, skutki tego są widoczne w postaci wirylizmu, a szczególnie hirsutyzmu. Zaburzenia hormonalne tego typu powodują nadmierne owłosienie m.in. na plecach, brzuchu, pośladkach i na twarzy. Sylwetka może przybierać męskie kształty – szerokie barki i zmniejszenie piersi, powiększenie łechtaczki. Przyczyną tych zaburzeń jest nadczynność jajników lub nadnerczy.

3. Zmiany skórne – trądzik, łojotok, przebarwienia

Trądzik androgenny jest bardzo częstym objawem zaburzeń hormonalnych u kobiet. Wygląda on jak trądzik młodzieńczy, ale dotyczy kobiet, których okres dojrzewania się zakończył. Pojawia się w postaci zaskórników, grudek lub ropnych wykwitów na twarzy i dekolcie, a nawet górnej części pleców. Bezpośrednią przyczyną jest to, że skóra na skutek zbyt dużej ilości androgenów produkuje nadmierne ilości sebum. Zaburzenia hormonalne mogą być również przyczyną przebarwień skóry nasilających się podczas ekspozycji na słońce. W efekcie powstają trwałe miejscowe zmiany koloru skóry, które trudno usunąć.

4. Osłabienie i senność

Przyczyną ogólnego osłabienia i odczuwania senności, a także permanentnego zmęczenia mogą być zaburzenia hormonalne spowodowane niedoczynnością nadnerczy lub niedoczynnością przysadki mózgowej. Obie te choroby skutkują także spadkiem masy ciała bez przyczyny.

5. Ciemnienie skóry

Gdy skóra wygląda na opaloną mimo tego, że nie miała kontaktu z promieniami UV ani nie smarowano jej samoopalaczami, warto wykonać badania w kierunku niedoczynności nadnerczy. Zaburzenia hormonalne tym wywołane sprawiają, ze skóra ciemnieje, a wraz z nią wszystkie blizny, rozstępy i piegi.

6. Ciągłe odczuwanie zimna

Permanentne odczuwanie zimna też może być objawem zaburzeń hormonalnych – zwykle w przypadku niedoczynności nadnerczy i niedoczynności przysadki mózgowej.

7. Zmiany nastrojów

Huśtawka nastrojów jest objawem nawet niewielkich zaburzeń hormonalnych. Często odpowiadają za nią niedoczynność nadnerczy i źle działająca tarczyca. Zwykle zmiany nastrojów są szczególnie silne w okresie menopauzy oraz w okresie dojrzewania, gdy gospodarka hormonalna ulega wielu zmianom.

8. Zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki – niepłodność

Przyczyną nieregularności cyklu miesiączkowego lub braku miesiączki zawsze są zaburzenia hormonalne, choć mogą mieć one różną genezę. Najczęściej jest to wynik zespołu policystycznych jajników, niewłaściwej pracy tarczycy, nadnerczy lub przysadki mózgowej. Następstwem nieregularnego miesiączkowania lub jego zatrzymania jest niepłodność.

9. Spadek libido, zaburzenia potencji

Brak ochoty na seks także może być objawem zaburzeń hormonalnych wywołanych niewłaściwą pracą przysadki mózgowej – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (zaburzenia potencji). Libido jest uzależnione również od fazy cyklu miesiączkowego i od pracy jąder w przypadku mężczyzn. Brak ochoty na seks u kobiet często jest bezpośrednim następstwem zbyt wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie.

10. Zaburzenia wzrostu – gigantyzm i akromegalia

Zaburzenia hormonalne wywołane przez guza przysadki mózgowej powodującego jej nadczynność prowadzą do osiągnięcia zbyt dużego wzrostu i charakterystycznego wyglądu. Poza bardzo dużym wzrostem choroby związane z nadmiernym wydzielaniem przez przysadkę hormonu wzrostu objawiają się powiększeniem dłoni, stóp, bólami układu kostno-stawowego oraz pogrubieniem rysów twarzy, nieregularnymi miesiączkami i wydzielaniem mleka.


Więcej na temat hormony
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22