Kobieta w średnim wieku
Flickr/Yaiza Martinez/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nieregularne krwawienia, uderzenia gorąca, suchość pochwy, czyli objawy klimakterium

Kobieta w średnim wieku
Flickr/Yaiza Martinez/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Menopauza to trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego wynikające z ustania czynności jajników. Menopauza występuje przeciętnie w wieku 45-55 lat, najczęściej ok. 51 roku życia. O tym, że masz ją już za sobą, może świadczyć brak okresu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Menopauzę poprzedza klimakterium, zespół charakterystycznych objawów towarzyszących stopniowemu wygasaniu pracy gruczołów płciowych.

1. Nieregularne krwawienia i suchość pochwy objawem klimakterium

Coraz mniejsza ilość estrogenu powoduje, że miesiączka może stać się bardziej skąpa niż wcześniej lub bardziej obfita. Okres może też występować nieregularnie i trwać krócej lub dłużej niż uprzednio.

 

Obniżony poziom estrogenu sprawia także, że pochwa staje się mniej nawilżona niż przed klimakterium. Sprawia to, że stosunki seksualne mogą być bolesne i wywoływać podrażnienia błony śluzowej. Mniejsza ilość śluzu i większa podatność na podrażnienia mogą też powodować infekcje intymne.

2. Uderzenia gorąca i nocne poty mogą świadczyć o przekwitaniu

Objawem często występującym u kobiet w okresie przekwitania są uderzenia gorąca. Pojawiają się one nagle w klatce piersiowej, a potem uczucie gorąca przenosi się na szyję i twarz.

3. Nocne poty – wczesny zwiastun menopauzy

Kolejnym charakterystycznym symptomem klimakterium są nocne poty (tzw. potliwość zlewna). Mogą one wystąpić nawet na kilka lat przed menopauzą. Są efektem oddziaływania hormonów na mózgowy ośrodek odpowiadający termoregulacji.

4. Zaburzenia rytmu serca jako objaw klimakterium

Kobiety w okresie przedmenopauzalnym często doświadczają zaburzeń rytmu pracy serca, najczęściej kołatania. Objawia się ono nagłym uczuciem, że serce pracuje za szybko, uderza zbyt mocno. Po chwili jego rytm wraca do normy, ale kołatania mogą się powtórzyć nawet w ciągu kilku minut. Tego objawu nie należy bagatelizować, nawet jeśli współwystępuje z innymi symptomami klimakterium. Zawsze, kiedy czujesz, że twoje serce nie pracuje prawidłowo, powinnaś udać się do lekarza. Ten objaw może świadczyć o chorobie.

5. Rozdrażnienie, problemy z koncentracją, brak energii i problemy ze snem – psychologiczne objawy klimakterium

W okresie klimakterium kobiety często przeżywają trudności natury emocjonalnej: rozdrażnienie, brak energii, płaczliwość, smutek i strach przed przyszłością. Charakterystyczne dla okresu menopauzy są też problemy w sferze poznawczej: osłabienie zdolności koncentracji i pamięci. Klimakterium towarzyszą też problemy ze snem. Często kobiety przechodzące klimakterium nie mogą w nocy uspokoić swoich myśli i zasnąć, budzą się zbyt wcześnie, przez co nie mogą przespać tylu godzin, ile jest potrzebnych, żeby wypocząć. W ciągu dnia odczuwają natomiast senność.

Hormonalna terapia zastępcza łagodzi objawy klimakterium

Nieprzyjemne objawy przekwitania możne załagodzić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Polega ona na przyjmowaniu pewnych dawek hormonów (estrogenu i progesteronu) np. w formie tabletek, plastrów lub zastrzyków. Terapia hormonalna obniża ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i osteoporozę, często występujące u kobiet po menopauzie. Może jednak podwyższyć ryzyko zachorowania na raka piersi i macicy.


Więcej na temat menopauza ginekologia
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11