stopy osoby dorosłej i dziecka
Pixabay/547764/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Operacja, plastry, aparaty korekcyjne: jak usunąć haluksy?

stopy osoby dorosłej i dziecka
Pixabay/547764/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Haluksy należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Warto je leczyć, ponieważ mogą doprowadzić do złamania palca, który znajduje się obok palca koślawego. W leczeniu haluksów stosuje się metody łagodzące ból, takie jak plastry czy wkładki, albo przeprowadza się operacyjne usuwanie haluksów.

Czym jest haluks?

Haluks jest chorobą zwyrodnieniową, która objawia się zniekształceniem stopy: paluch jest odchylony na zewnątrz, może też nachodzić na drugi palec. Temu schorzeniu towarzyszy bolesna narośl kostna. Jest to typowa choroba kobiet, prawie połowa z nich ma koślawy paluch. Haluksy utrudniają codzienne funkcjonowanie, powodując ból i dyskomfort w czasie chodzenia.

Jak powstaje haluks?

Powodem powstania haluksów jest zakładanie butów na wysokich obcasach. Wpływ ma także nadwaga i płaskostopie. Przyczyną może okazać się także stojąca praca. Można mieć także genetyczne skłonności do powstania haluksów.

 

Noszenie butów na wysokich obcasach wpływa na przeciążenie przedniej części stopy. Jeżeli kobieta nosi buty o zwężanych czubkach, ucisk na palce jest jeszcze większy. Prowadzi to do deformacji palców stóp, czemu towarzyszy ból. Zniekształcona stopa inaczej pracuje. Ciężar ciała rozkłada się w sposób nierównomierny, paluch nie jest już punktem podparcia, mięśnie słabną, a wewnętrzna część stopy jest przeciążona. Źle ustawiony palec boli, czemu towarzyszy zmiana zapalna – zgrubienie u jego podstawy. Skutkuje to problemami z zakupem obuwia.

Jak pozbyć się haluksów?

Najlepiej zapobiegać powstaniu haluksów poprzez noszenie odpowiedniego, to znaczy nie ciasnego, w odpowiednim rozmiarze, obuwia. Należy zrezygnować z butów o zwężających się czubkach i tych na wysokich obcasach. Ponadto warto ćwiczyć palce stóp i całe ciało oraz zdrowo się odżywiać, by nie doprowadzić do nadwagi.

 

Jeśli już kobieta nabawi się haluksów, może je usunąć. W pierwszej kolejności powinna udać się do ortopedy, który dobierze odpowiednią metodę, ponieważ nie ma sposobów uniwersalnych, dobrych dla każdego. Haluksy należy leczyć, gdyż mogą prowadzić do złamania palca, które znajduje się obok palca koślawego.

 

Do najprostszych sposobów walki z haluksami zalicza się plastry lub żelowe osłony, zawierające olejki lecznicze, które chronią bolesne miejsca. Wykorzystuje się także tzw. peloty – żelowe wkładki o kształcie kropli lub litery T, które wpływają na rozkład nacisku w stopie. Można z nich korzystać, chodząc w butach na obcasie. Peloty hamują tempo rozwoju koślawości palucha.

 

Pomocne są także aparaty korekcyjne, które zakłada się na stopy w czasie dnia lub na noc. Stosuje się je profilaktycznie, w czasie leczenia i już po operacji, ponieważ łagodzą ból i przeciwdziałają pogłębianiu się zniekształceń.

 

Stosować można także kliny międzypalcowe. Wpływają one na właściwe ustawienie palców stóp oraz niwelują ból i tarcie. Zalecane są do stosowania w pierwszej fazie deformacji.

Operacyjne usuwanie haluksów

Jeśli leczenie objawów nie przynosi rezultatu, konieczne jest operacyjne usunięcie haluksów. Wybór techniki operacyjnej jest uzależniony od stopnia deformacji stopy. Zabieg polega na przecięciu kości dużego palca i złączenia jego elementów za pomocą śrub tytanowych.

 

Gdy wada jest niewielka, stosuje się korekcję tkanek miękkich, to znaczy torebki stawowej i ścięgien z częściową resekcją głowy kości śródstopia. Inną metodą jest Scart, którą stosuje się, by zespolić odłamy na tyle wcześnie, aby uniknąć leczenia gipsowego. W ciągu 2-3 dni po zabiegu pacjentka może już obciążać stopę, chodząc w butach pooperacyjnych. Po upływie 1,5 miesiąca może wrócić do chodzenia w swoim obuwiu.


Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49