bez
Flickr/Andrey Zharkikh/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady, kąpiele i olejki eteryczne

bez
Flickr/Andrey Zharkikh/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Najbardziej znany sposób na gorączkę to zimny okład. Jest jednak o wiele więcej metod obniżania zbyt wysokiej temperatury ciała bez użycia środków farmakologicznych.

Czym jest gorączka?

Prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36-37 stopni Celsjusza. Do podwyższenia temperatury dochodzi na wskutek infekcji drobnoustrojami (wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty). Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym, który sygnalizuje, że dzieje się coś złego i organizm zaczął wytwarzać przeciwciała. Temperatura do 38 stopni to korzystne warunki dla naszego organizmu, który wtedy lepiej radzi sobie z przyczyną infekcji. Wówczas białka odpornościowe wykazują większą aktywność a drobnoustroje mają ograniczone warunki do namnażania się. Dlatego nie jest zalecane jej obniżanie, ale tylko w przypadku, gdy nie trwa dłużej niż 3 dni. Jeśli gorączka powyżej 38 stopni utrzymuje się dłużej niż 3 dni i towarzyszą jej duszności, uporczywy kaszel oraz znaczne osłabienie i wymioty lub inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady i kąpiel

Aby obniżyć temperaturę bez użycia leków najlepiej zastosować okłady. Zimne okłady to jeden z najprostszych i skutecznych sposobów na gorączkę. Kompresy trzeba przykładać w miejscach, gdzie jest skupisko dużych naczyń krwionośnych – pachwiny, szyja (kark), pod kolanami, nadgarstki. Dzięki temu szybko zostanie ochłodzona krew a wraz z nią cały organizm. Przegrzaniu zapobiegnie również okład na skronie i czoło. Należy pamiętać o częstym moczeniu kompresów, ponieważ szybko się nagrzewają. Kąpiele w wodzie niższej o pół stopnia niż ciało w gorączce, są również zalecane do zbijania zbyt wysokiej temperatury. Ważne jest, aby powoli wchodzić do wody, w przeciwnym razie można doznać szoku termicznego. Kąpiel taka nie powinna trwać dłużej nić 5 – 10 minut.

Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zioła i olejki eteryczne

Do obniżania gorączki stosuje się zioła napotne, ponieważ pot w naturalny sposób schładza organizm. Właściwości takie wykazują: kwiat lipy, owoc jeżyny i czarnego bzu, kwiat dzikiej róży oraz liście i owoce maliny. Sok z malin dodawany jest często do herbaty. Ponadto sok z dzikiej róży wykazuje działanie łagodzące objawy infekcji. Dlatego zalecane jest picie rozcieńczonego soku z wodą, małymi łyczkami. Przygotowanie ziołowego naparu: łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzątku, zaparzać 10 minut pod przykryciem, przecedzić, pić 2-3 razy dziennie szklankę naparu. Nie każdy lubi smak ziołowych herbatek dlatego można je osładzać miodem wielokwiatowym, który również pomoże złagodzić objawy infekcji. Olejki eteryczne doskonale nadają się do masażu oraz inhalacji. Szczególnie te zawierające eukaliptus i kamforę. Wykazują one działanie schładzające – takie jak mentol. Schładzający masaż należy wykonywać delikatnie, nanosząc na dłonie kilka kropel olejku wymieszanego z wodą.

 

Gorączka powoduje zwiększoną utratę płynów przez skórę i płuca, dlatego należy dużo pić. Podwyższenie temperatury ciała o każdy 1 stopień to konieczność zwiększenia ilości przyjmowanych płynów o około 12%. Zwiększona potliwość to również konieczność częstej zmiany pościeli i ubrania osoby gorączkującej.

Przeładuj

Czy Marietta z "Hotelu Paradise" jest już gotowa na nową miłość? "Założyłam Tindera"

zobacz 01:10