młody mężczyzna trzyma się za bolący brzuch
©BlueSkyImages/fotolia

Czy można wyleczyć zespół jelita drażliwego?

młody mężczyzna trzyma się za bolący brzuch
©BlueSkyImages/fotolia

Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

 

Nie można trwale wyleczyć drażliwego jelita, jednak stosuje się szereg sposobów, by złagodzić jego przebieg.

Dieta w zespole jelita drażliwego

Podczas leczenia jelita drażliwego należy przede wszystkim wystrzegać się produktów, które mogą wywoływać lub nasilać objawy chorobowe. Dieta powinna jednak być dobierana indywidualnie, ponieważ u jednych pacjentów posiłki z wysoką zawartością błonnika mogą pomóc łagodzić objawy, a u innych wręcz przeciwnie. Ogólnie produkty wysokobłonnikowe (warzywa, kasze, owoce), powodując wypełnienie jelit, pomagają zatrzymywać wodę w organizmie i zmniejszyć skurcze jelit, co z kolei ułatwia wypróżnianie. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny zrezygnować m.in. z roślin strączkowych i produktów wysokowęglowodanowych.

Jelito drażliwe – leczenie farmakologiczne

W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki przeciwzaparciowe, przeciwbiegunkowe i rozkurczowe. Czasami pacjenci obserwują poprawę przy wprowadzeniu do leczenia probiotyków, czyli korzystnych dla zdrowia kultur bakteryjnych lub drożdży.

Psychoterapia w leczeniu jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego nie zagraża zdrowiu i na dłuższą metę życiu, jednak potrafi skutecznie zdezorganizować zarówno życie prywatne, jak i zawodowe osoby, która cierpi na to schorzenie. W tym kontekście bardzo korzystne jest korzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, którzy pomogą w uregulowaniu trybu życia. Niekiedy pacjenci zauważają poprawę przy stosowaniu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych – warto więc rozważyć również wizytę u psychiatry. Jako leczenie alternatywne stosuje się także jogę i medytację, służące zmniejszeniu poziomu stresu.


Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27