kobieta trzyma się za plecy
© Andrey Burmakin/Fotolia.com

Leczenie nerwobólu pleców może opierać się na antydepresantach

kobieta trzyma się za plecy
© Andrey Burmakin/Fotolia.com

Jeśli przyczyną neuralgii jest stres, leczy się ją objawowo, stosując silne leki uspakajające i przeciwdepresyjne. Gdy zostanie stwierdzona fizyczna przyczyna nerwobólu pleców, można rozważyć leczenie chirurgiczne. Przede wszystkim natomiast warto wykorzystać metody kuracji objawowej.

Nerwobóle pleców w wyniku stresu

Podatność na stres i bycie w stresowych sytuacjach lub gdy stres ma charakter przewlekły, powoduje ciągłe napięcie mięśni zwłaszcza karku, szyi i w górnej części pleców. Może to skutkować nerwobólami pleców tzw. samoistnymi, czyli bez fizycznego uszkodzenia nerwów. Jeśli stres jest faktycznym powodem neuralgii, należy przede wszystkim postarać się wyeliminować jego źródło i wprowadzić codzienne rytuały relaksacyjne. W takich sytuacjach może pomóc spacer, gorąca i aromatyczna kąpiel, np. z olejkiem z lawendy, a także masaż.

 

Doraźnie nie zaszkodzą też leki przeciwbólowe, najlepiej te działające również przeciwzapalnie, czyli z ibuprofenem. W leczeniu nerwobólu o podłożu psychicznym mogą być stosowane antydepresanty i leki uspokajające.

Nerwobóle pleców objawowe – w wyniku nacisku na nerwy

Relaks nie wystarczy natomiast na neuralgię spowodowaną przez czynnik fizyczny. Ucisk nerwu lub grupy nerwów wymaga rozwiązania problemu farmakologicznie albo nawet chirurgicznie, gdy jest to możliwe. Ból pomogą zlikwidować także zabiegi fizjoterapeutyczne, np. ultradźwięki czy elektroterapia prądami zmiennymi o małej częstotliwości, a także masaże. Warto, by osoby cierpiące na nerwobóle pleców sięgnęły także po preparaty rozgrzewające, maści czy plastry.

 

Nie powinno się doprowadzać do zmarznięcia wrażliwych miejsc, ponieważ to zwiększa odczuwany ból. Leczenie tymczasowe polega na wstrzyknięciu tzw. blokady, czyli znieczuleniu nerwów. Operacyjnie można natomiast częściowo lub stale uszkodzić nerw sprawiający ból.

Terapia wspomagająca leczenie nerwobólów pleców – zioła i witaminy

Leczenie nerwobólów pleców można wspomóc wywarami i odwarami z ziół. Dobrym wyborem będą herbatki uspokajające, np. z melisy czy dziurawca. Można też wykorzystywać m.in. korę wierzby (szczególnie polecana w nerwobólach) i owoce czarnego bzu do przyrządzania środków stosowanych w formie okładów i wewnętrznie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nerwobóle pleców mogą być skutkiem niedoboru witamin z grupy B w organizmie. Dlatego warto uzupełnić te braki, przyspieszy to leczenie i złagodzi objawy.


Więcej na temat kręgosłup
Przeładuj

Mikołaj z "Love Island" zdradził, że ma wiele propozycji od nieznajomych kobiet. Jak zareagowała Sylwia?

zobacz 01:27