Kobieta na zdjęciu jest szczęśliwa i pełna motywacji
Image by LifetimeStock.com

Chromoterapia pomoże zwiększyć motywację

Kobieta na zdjęciu jest szczęśliwa i pełna motywacji
Image by LifetimeStock.com

„Nudzę się, nie chce mi się!” – po raz kolejny masz problemy ze zmobilizowaniem się do działania? Być może wystarczy tylko mała zmiana w wystroju wnętrza lub częstsze spacery. Psychologia motywacji ma solidne badania na potwierdzenie tezy, że kolor ma duży wpływ na to, jak bardzo angażujemy się w pracę.

Psychologia motywacji i chromoterapia

Wpływ kolorów na nastrój jest znany i wykorzystywany na przykład w chromoterapii. Jak myślisz, dlaczego większość znaków dotyczących wyprzedaży jest czerwona? Ponieważ ludzie mają tendencję do łączenia czerwonego z niebezpieczeństwem, a to zwiększa uwagę. Czerwony wiąże się nie tylko z niebezpieczeństwem, ale także z atrakcyjnością. Badania pokazują, że mężczyźni noszący czerwony kolor są bardziej atrakcyjni dla kobiet. Inne mówią o łączeniu niebieskiego z zaufaniem i zależnością, podczas gdy różowy działa uspokajająco. Jaki jednak wpływ kolorów wykorzystuje psychologia motywacji?

Znaczenie koloru zielonego – nie tylko nadzieja, ale i inspiracja

Naukowcy z Uniwersytetu w Essex w 2012 roku przeprowadzili eksperyment. Poprosili ochotników o jazdę na stacjonarnym rowerze, podczas której oglądali film. Rodzaje filmów były dobierane losowo i były utrzymane w trzech tonacjach – zielonej, szarej i czerwonej. Czerwone filmy wywoływały u ochotników złość i rozdrażnienie, natomiast zielony filtr sprawiał, że byli bardziej zadowoleni, mniej zmęczeni i bardziej zmotywowani do kontynuowania ćwiczeń.

 

Drugie badanie przeprowadzono w tym samym roku na Ludwig Maximilians University w Munich. Naukowcy poprosili ochotników do wypisania w ciągu dwóch minut jak największej liczby zastosowań puszki. Przed badaniem każdej grupie eksponowano szybkie błyski w innym kolorze – zielone, niebieskie, białe i szare. Okazało się, że najbardziej kreatywne zastosowania wypisali członkowie grupy, którzy doświadczali zielonych błysków. Oba badania pokazują, jak duży wpływ na motywację i kreatywność ma zielony kolor. Jak można to wykorzystać? Zamiast siedzieć i narzekać „nudzę się!” – wyjdź z domu. Najlepszym sposobem na naładowanie swojej motywacji jest krótki spacer po parku lub lesie.

 

Jeśli cierpisz na permanentny zespół amotywacyjny, zastanów się jak wprowadzić zielone elementy do pomieszczenia, w którym spędzać dużo czasu. Zielone ściany, dywan?

 

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05