Kobieta zakłada sobie soczewkę kontaktową przed lusterkiem
©Photographee.eu/Fotolia

Jak dobrać soczewki kontaktowe? Wybierz ich okres noszenia i sprawdź wygodę

Kobieta zakłada sobie soczewkę kontaktową przed lusterkiem
©Photographee.eu/Fotolia

Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe.

Część techniczna doboru soczewek – rola okulisty i optometrysty

Nie trzeba wiedzieć, jak dobrać soczewki do wady wzroku pod kątem parametrów technicznych, ponieważ tym zajmie się okulista lub optometrysta. Aby soczewki spełniały swoją rolę i były wygodne w noszeniu, konieczne jest dopasowanie ich średnicy, a także promienia i krzywizny. Gdy soczewki zostaną źle dobrane, mogą zaburzać widzenie, powodować przekrwienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Specjalista może też doradzić, czy lepsze będą soczewki miękkie, czy twarde – to też zależy od problemów okulistycznych. Soczewki twarde powinny nosić osoby z astygmatyzmem, dużymi wadami wzroku czy np. zespołem suchego oka. Miękkie są przeznaczone dla wszystkich innych, którzy chcą je nosić.

Okres noszenia i wygoda powinny decydować o wyborze soczewek

Soczewki należy dopasować do swojego trybu życia i przyzwyczajeń. Bardzo ważny jest okres noszenia i to, czy soczewki nadają się do ciągłego noszenia, czy wymagają zdejmowania przed pójściem spać. Używanie szkieł kontaktowych wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny, aby nie nabawić się infekcji oka. Dlatego pod uwagę trzeba wziąć, czy tryb życia i przyzwyczajenia pozwolą na właściwe używanie soczewek, które wymagają zdejmowania i zakładania. Czas, przez jaki można nosić pojedynczą parę, jest różny – od soczewek dniowych, poprzez tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne do rocznych. Także soczewki do ciągłego noszenia mają różne okresy ważności: od 7 d 30 dni (i nocy). Najwygodniejsze soczewki dobrać można metodą prób i błędów, testując różne marki i modele – od tych, które można nosić krócej, do kilkumiesięcznych czy rocznych.

Dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów

Co prawda są przeliczniki, dzięki którym można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów, ale nie jest to dobra opcja. Soczewki powinny być dopasowane przez specjalistę, by spełniały swoją rolę i były bezpieczne. Moc soczewek różni się od mocy okularów dla tej samej wady wzroku, ponadto nie można wybrać wygodnych soczewek kontaktowych bez wiedzy o krzywiźnie oka.

Soczewki kolorowe – dla kogo i jak dobrać?

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą być używane do zmiany wyglądu lub też w celach skorygowania wady wzroku. Nadają się zarówno do wzmocnienia naturalnego koloru tęczówki, jak i do całkowitej jego zmiany. Dobrać soczewki kolorowe najlepiej jest oczywiście u specjalisty. Na wizycie można dowiedzieć się, jak je zakładać i pielęgnować, by nie nabawić się chorób oczu.

Soczewki kontaktowe progresywne działają jak progresywne okulary

Po 40 roku życia jakość widzenia zmniejsza się stopniowo, niekiedy zachodzi konieczność używania okularów do czytania lub nawet dwóch par – do dali i do bliży. Rozwiązaniem dla osób borykających się z tym problemem są szkła progresywne, zarówno okularowe, jak i zakładane bezpośrednio na oko. Zarówno jedne, jak i drugie muszą być dopasowane przez optometrystę. Progresywne soczewki kontaktować dobiera się tak jak zwykłe soczewki korekcyjne – uwzględniając tryb życia, wygodę i parametry techniczne.

Jak dobrać soczewki kontaktowe dla osoby z astygmatyzmem?

Astygmatyzm uniemożliwia noszenie zwykłych soczewek kontaktowych, ponieważ mają one kształt, który nie jest dopasowany do tej wady wzroku. Dla osób z astygmatyzmem przeznaczone są toryczne soczewki kontaktowe. Pozwalają one na korekcję wady spowodowanej nieprawidłową krzywizną rogówki bądź soczewki.

Dlaczego wybierać soczewki?

Soczewki to rozwiązanie dużo wygodniejsze niż okulary. Sprawdza się zwłaszcza w mroźne i upalne dni. Jest to także idealna opcja dla osób uprawiających sport – okulary można łatwo zbić, a nawet zrobić sobie nimi krzywdę.

Mimo wszystko, soczewki mają także wady – mikrodrobiny, które dostają się pod nie mogą podrażniać gałkę oczną. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać – wystarczy robić przerwy w noszeniu soczewek, a także często konsultować się z okulistą.


Więcej na temat stylizacje choroby oczu
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48