dziewczyna w ciąży
©Andrey Popov/fotolia

Jak powinna dbać o siebie przyszła mama?

dziewczyna w ciąży
©Andrey Popov/fotolia

W ciąży wskazane są ruch i zdrowa dieta, ale także odpoczynek i odpowiedzialność. Unikanie ryzykownych sytuacji, dbanie o higienę i regularne badania u ginekologa zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Jak dbać o siebie w ciąży? Przede wszystkim racjonalnie.

Jak dbać o siebie w ciąży: żywienie i używki

W żywieniu kobiety w ciąży najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jeśli kobieta nie lubiła pewnych produktów przed ciążą, nie powinna zmuszać się do ich jedzenia, gdy dowie się o swoim stanie. Oczywiście dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy i minerały, żeby mogły one przez łożysko docierać do płodu i zapewniać jego prawidłowy rozwój. Nie wolno też ulegać wszystkim swoim zachciankom – to nieprawda, że ciężarna może jeść wszystko i w każdych ilościach. Masa ciała w trakcie ciąży nie powinna zwiększyć się o więcej niż 20%. Należy unikać produktów, które mogą zaszkodzić dziecku, w tym surowego mięsa, surowych lub niedogotowanych jaj, serów pleśniowych czy wysokoprzetworzonej żywności. Lista produktów zakazanych w ciąży jest długa, są na niej też używki – alkohol, kofeina, nikotyna.

Jak dbać o siebie w ciąży: aktywność fizyczna i sytuacje ryzykowne

Kobieta w ciąży powinna zrezygnować z uprawiania sportów kontuzyjnych, np. jeździectwa, narciarstwa, gier drużynowych z piłką, a także ze sztuk walki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli ciężarna prowadziła aktywny tryb życia przed ciążą, powinna zredukować czas i intensywność treningów, ale nie musi z nich rezygnować. Ruch jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, dlatego warto zapisać się na przeznaczone dla ciężarnych zajęcia jogi, gimnastykę czy zajęcia na basenie. Dla miej aktywnych i sprawnych kobiet rozwiązaniem są spacery. Jak dbać o siebie w ciąży? Unikając ryzykownych sytuacji. Wszelkie upadki i urazy mogą się skończyć tragicznie, dlatego na czas ciąży warto zrezygnować m.in. z wieszania firanek, wspinania się po rzeczy na bardzo wysokiej półce czy mycia okien. Pozycja z uniesionymi rękoma może spowodować zawroty głowy, a nawet utratę przytomności. Ryzykowne sytuacje to też takie, które prowadzą do chorób, które mogą zaszkodzić dziecku, w tym grzybicy czy chorób wenerycznych.

Jak dbać o siebie w ciąży: leki i badania

Podczas ciąży nie wolno przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Niebezpieczne mogą okazać się te, których dotychczas używano, np. leki przeciwbólowe z ibuprofenem. Substancji szkodzących nienarodzonemu dziecku jest bardzo wiele, niektóre z nich mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Jednak większość lekarstw ma swoje odpowiedniki dozwolone w ciąży. Bardzo ważne jest także wykonywanie zleconych badań i regularne odwiedzanie gabinetu ginekologa. Kilka razy w trakcie ciąży powinno się wykonywać morfologię krwi, badanie moczu, USG oraz na początku ciąży zestaw badań stwierdzających ewentualne zagrożenia dla dziecka, w tym badanie na toksoplazmozę.

Jak dbać o siebie w ciąży: odpoczynek i ograniczenie liczby obowiązków

Kobieta w ciąży potrzebuje snu i odpoczynku, dlatego powinna relaksować się często i bez wyrzutów sumienia. Z upływem kolejnych tygodni ciało zmienia się, musi podejmować większy wysiłek, by dotrwać do porodu. Dotyczy to przede wszystkim kręgosłupa. Odpoczynek zredukuje napięcie i stres, dzięki czemu przepływ krwi będzie swobodny i zapewni dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych. Nadmierny stres negatywnie wpływa na rozwój płodu.

 
  • Lubisz biegać, ale zaszłaś w ciążę i boisz się, że aktywność fizyczna zaszkodzi twojemu dziecku? Dowiedz się, czy można biegać w ciąży
  • Kawa wypłukuje z organizmu wapń i magnez, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Zobacz, jaka kawa w ciąży jest dozwolona. 
  • Jesteś w ciąży i dokuczają ci zaparcia? Poznaj, sprawdzone domowe sposoby na zaparcia w ciąży.

Więcej na temat ciąża badania diagnostyczne
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43