Mężczyzna mierzy ciśnienie tętnicze
© Igor Normann/Fotolia.com

Pomiar ciśnienia tętniczego – czym, jak i kiedy?

Mężczyzna mierzy ciśnienie tętnicze
© Igor Normann/Fotolia.com

Gdy chorujemy na niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze, codziennie (a nawet kilka razy dziennie) mierzymy ciśnienie. Żeby mieć pewność, że pomiary są wiarygodne, powinniśmy stosować metodę na miarę naszych umiejętności. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, dobrym wyborem będzie ciśnieniomierz elektroniczny.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Coraz popularniejsze ciśnieniomierze elektroniczne są proste w obsłudze i dają obiektywne wyniki. Dlatego też odchodzi się od mierzenia ciśnienia tętniczego metodą Korotkowa. Wymaga ona od osoby wykonującej pomiar dużej wiedzy, ponadto aparat musi być odpowiednio skalibrowany. Jeśli chodzi o elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia, mamy do wyboru wersję nadgarstkową bądź naramienną. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mało dokładny i ma mniej funkcji niż naramienny, jest za to poręczny. Urządzenie naramienne jest dokładniejsze, niektóre modele mogę wykryć arytmię serca i dokonać podczas niej pomiaru. Pomiar ciśnienia tętniczego odbywa się automatycznie, można w pamięci urządzenia zapisać swoje wyniki.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Ciśnienie tętnicze krwi mierzy się na lewej ręce. Po pierwsze należy zdjąć biżuterię i zegarek, a następnie odsunąć rękaw. Gdy korzystamy z ciśnieniomierza nadgarstkowego, mankiet umieszczamy w odległości 1,5 cm od dłoni i kierujemy dłoń do góry. Użytkownicy ciśnieniomierza naramiennego powinni przed założeniem mankietu nacisnąć dwoma palcami tętnicę ręki, by sprawdzić, w którym miejscu jest najmocniej wyczuwalne tętno. Następnie zakładamy mankiet – ok. 1,5 cm od łokcia. Mankiet powinien ciasno przylegać do ramienia, a ręka musi być stabilnie podparta. Żeby uzyskać wiarygodny wynik, mankiet powinien znajdować się na tej samej wysokości co serce. Podczas pomiaru nie wolno rozmawiać ani się odchylać. Następnie należy wcisnąć odpowiedni przycisk, urządzenie zmierzy ciśnienie tętnicze. Wynik odczytuje się z wyświetlacza.

Kiedy mierzyć ciśnienie?

Nie powinno się mierzyć ciśnienia zaraz po obfitym posiłku, można to zrobić dopiero po godzinie od jego zjedzenia. Badany nie powinien przed pomiarem pić alkoholu ani palić papierosów. Kwadrans przed pomiarem należy wykorzystać na odpoczynek i relaks, ponieważ stres i zmęczenie mogą przekłamać wynik. Ważne, żeby badany miał normalną temperaturę ciała. Ciśnienie tętnicze powinno mierzyć się zawsze o tej samej porze dnia. Tak jak inne mechanizmy działania organizmu – tak i ono podlega dobowemu rytmowi.

 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30