kobieta z maseczką antysmogową na twarzy
©rh2010/Fotolia.com

Jak chronić się przed smogiem? Nie tylko maseczka antysmogowa

kobieta z maseczką antysmogową na twarzy
©rh2010/Fotolia.com

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, może prowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym i krwionośnym. Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Wypróbuj nasze sposoby - zbilansowana dieta, maseczki antysmogowe, oczyszczacze powietrza.

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia?

Wdychanie szkodliwych substancji z zanieczyszczonego powietrza może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W smogu znajdują się takie związki jak:

  • pył PM10 - wpływa niekorzystnie na układ oddechowy, zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli i choroby płuc,
  • pył PM2,5 - może powodować miażdżycę i zapalenie naczyń krwionośnych,
  • dwutlenek siarki - prowadzi do skurczu oskrzeli i uszkodzenia płuc, zmniejsza zdolność krwi do transportu tlenu,
  • benzopiren - substancja rakotwórcza, negatywnie wpływa na układ oddechowy, krwionośny, wątrobę i nadnercza.

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe wzdychanie smogu skraca życie, szczególnie negatywnie wpływa na rozwój płodu oraz dzieci.

Jak chronić się przed smogiem? 

Dieta zwalczająca szkodliwe substancje

Odpowiednio zbilansowana dieta wzmacnia organizm i może nas ochronić przed działaniem szkodliwych substancji. 

Bardzo istotnym składnikiem diety antysmogowej produkty z kwasami omega-3, takie jak: ryby, migdały, orzechy czy olej rzepakowy. Udowodniono, że przeciwdziała on negatywnym skutkom wdychania pyłu PM2,5: zmienności rytmu zatokowego, stresie oksydacyjnym oraz zaburzeniom w równowadze między ilością wolnych rodników a antyoksydantami. Podobne działanie mają również witaminy: B6 (kasza gryczana, kurczak, czerwona papryka) oraz B12 (ryby, mleko, jajka).

Maski antysmogowe

Maski antysmogowe nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce , są jednak miejsca gdzie używane są na co dzień. Odpowiednio dobrany model zatrzymuje niemal 100% zanieczyszczeń z powietrza. To świetny wybór, jeśli mieszkasz w większym mieście z dużą ilością zanieczyszczeń. Tego typu maseczka najlepiej się sprawdzi w okresie jesienno-zimowym. 

Oczyszczacze powietrza

Nowoczesne oczyszczacze powietrza pozwalają na usunięcie z naszego domu niemal wszystkich szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Bez problemu możemy pozbyć się alergenów, smogu, brzydkiego zapachu oraz wszelkich roztoczy. Ważne jest to, aby urządzenie miało wbudowane kilka filtrów, bardzo dobrze sprawdza się połączenie filtru HEPA z filtrem węglowym.

Gdzie monitorować zanieczyszczenie powietrza?

Poziom zanieczyszczenia powietrza można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub w aplikacji mobilnej. Najwięcej smogu zbiera się w powietrzu w godzinach szczytu.  Jeśli zanieczyszczenie jest duże, najlepiej zrezygnować z wychodzenia z domu lub założyć maseczkę antysmogową.

 

Więcej na temat zdrowie
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48