Jak chronić się przed kleszczami?
© zeljkomatic76/Adobe Stock

Biegasz w parku lub w lesie? Pamiętaj aby zabezpieczyć się przed kleszczami

Jak chronić się przed kleszczami?
© zeljkomatic76/Adobe Stock

Choroby przenoszone przez zakażone kleszcze potrafią siać istne spustoszenie w organizmie człowieka. Pasożyty są wskazywane przez ekspertów jako te, stanowiące największe zagrożenie dla ludzi. Okres ich wzmożonej aktywności związany jest z wyższymi temperaturami i rozpoczynającą się wegetacją roślin.

 

Niestety nie da się uniknąć środowiska, w którym żyją kleszcze. Oznaczałoby to całkowitą rezygnację ze spacerów leśnymi łąkami czy pikników na trawie. Na ukąszenia narażony jest każdy. Często zapominają o tym biegacze, którzy chętnie korzystają ze treningów na świeżym powietrzu.

Jak zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza?

Najskuteczniejszą metodą minimalizowania ryzyka jest unikanie środowiska, w którym dobrze czują się kleszcze. Dlatego warto pamiętać, że ich siedliskiem są łąki, zwłaszcza sąsiadujące z liściastymi lasami o bogatym poszyciu. Na ich aktywność ma również wpływ temperatura - im wyższa, tym pajęczaki są bardziej dokuczliwe. Mimo że za najbardziej niebezpieczne miesiące uważa się maj i czerwiec, to lekarze zwracają uwagę, że osoby z pogryzieniami trafiają do nich cały rok.

 

Poza unikaniem miejsc o wzmożonej aktywności pajęczaków, warto pamiętać o właściwym ubiorze. Biegając w lesie czy na łące, trzeba zakładać ubranie, które zakrywa ręce i nogi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów tzw. technicznych, które mimo że przykrywają ciało, to zapewniają komfort, wygodę i odpowiednią termikę. Warto również zaopatrzyć się w spray odstraszający owady o zwiększonej odporności na wilgoć i inne warunki zewnętrzne. Kleszcze, wbrew częstym opiniom, nie spadają na człowieka tylko z drzew, dlatego poza czapką z daszkiem koniecznie trzeba założyć skarpetki i odpowiednie obuwie.

Co zrobić, jeśli kleszcz jednak ugryzł?

Nawykiem po każdym treningu powinno stać się dokładne obejrzenie ciała. Jeśli znajdziemy miejsce ugryzienia, nie należy usuwać kleszcza bez odpowiedniej wiedzy na ten temat. Zdecydowanie lepiej udać się do lekarza. Niestety w wielu przypadkach o ukąszeniu świadczy jedynie występujący później rumień lub pojawiające się objawy choroby. Niestety medycyna nie znalazła do tej pory szczepionki na boreliozę, a jej przebieg jest bardzo indywidualny. Warto jednak zaszczepić się przeciw pokleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, które zagraża nie tylko zdrowiu, ale też życiu człowieka. Zdecydowanie najważniejsza pozostaje jednak profilaktyka i dbałość o właściwe zabezpieczenie się przed pasożytami.

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41