Inhalacja domowa
© Piotr Marcinski/Fotolia.com

Jak przeprowadzić inhalację z soli w domu?

Inhalacja domowa
© Piotr Marcinski/Fotolia.com

Inhalacja to jeden z domowych sposobów na przeziębienie. Pomaga zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Inhalację z soli fizjologicznej można w łatwy sposób przygotować i przeprowadzić w domu.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja polega na wdychaniu roztworów leków, aerozoli czy oparów wód mineralnych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku schorzeń układu oddechowego i w stanach zapalnych. Wykorzystuje się w tym celu inhalatory, nebulizatory, gorące płyny. Inhalator dostarcza lek drogą wziewną przez płuca, a nebulizator w postaci mgiełki. Stosowanie tych urządzeń jest efektywniejsze i bezpieczniejsze, bo lek dociera bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, nie przemieszcza się po organizmie, wpływając negatywnie na układ pokarmowy. Inhalacji nie powinno się przeprowadzać po wysiłku fizycznym, po jedzeniu i w czasie głodu.

Inhalacja z soli kuchennej

Inhalację można wykonać w domu, ale trzeba pamiętać, że jest to metoda jedynie wspomagająca leczenie. Stosuje się ją w przypadku przeziębienia, nieżytu nosa i gardła oraz bólu zatok. Inhalacja solą fizjologiczną upłynnia wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Wpływa na przyspieszenie regeneracji nabłonka dróg oddechowych. Rozrzedza wydzielinę w nosie, która łatwiej spływa z zatok.

 

Do niewysokiej miski z gorącą wodą należy wsypać łyżkę soli. Następnie trzeba pochylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem, by zakrył też miskę. W czasie zabiegu należy zamknąć oczy i nie zbliżać twarzy do powierzchni wody, by się nie oparzyć. Należy głęboko wdychać powietrze przez nos, wydychać przez usta. Warto stosować ją kilka razy dziennie przez 15 minut (dzieci 5 minut, a napar do inhalacji dla dziecka trzeba nieco przestudzić).

Inhalacja z soli fizjologicznej z wykorzystaniem nebulizatora

Inhalacja z soli fizjologicznej jest polecana wszystkim, bez względu na wiek i stan – dzieciom i osobom starszym o mniej wydolnych funkcjach oddechowych, kobietom w ciąży. Do przygotowania i przeprowadzenia inhalacji potrzebny jest nebulizator, który można kupić w aptece. Pojemnik elektrycznego urządzenia zamienia wlaną sól fizjologiczną w aerozol - mgiełkę.

 

Na rurkę nakłada się ustnik. Maskę inhalującą przykłada się do nosa dziecka i uruchamia nebulizator. Starsze dzieci mogą ją trzymać samodzielnie, młodsze należy posadzić na kolanach w pozycji półsiedzącej i trzymać maskę blisko ich twarzy. Inhalację należy przeprowadzać 3 razy w ciągu dnia po 10-20 minut. Wystarczy kilka zabiegów, by zaobserwować, że dziecko lżej oddycha. Dzięki inhalacji solą fizjologiczną infekcja trwa krócej, nos zostanie od wewnątrz nawilżony, a mnożenie się bakterii powstrzymane.  

 

Więcej na temat przeziębienie choroby wirusowe
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43