Inhalacja domowa
© Piotr Marcinski/Fotolia.com

Jak przeprowadzić inhalację z soli w domu?

Inhalacja domowa
© Piotr Marcinski/Fotolia.com

Inhalacja to jeden z domowych sposobów na przeziębienie. Pomaga zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Inhalację z soli fizjologicznej można w łatwy sposób przygotować i przeprowadzić w domu.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja polega na wdychaniu roztworów leków, aerozoli czy oparów wód mineralnych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku schorzeń układu oddechowego i w stanach zapalnych. Wykorzystuje się w tym celu inhalatory, nebulizatory, gorące płyny. Inhalator dostarcza lek drogą wziewną przez płuca, a nebulizator w postaci mgiełki. Stosowanie tych urządzeń jest efektywniejsze i bezpieczniejsze, bo lek dociera bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, nie przemieszcza się po organizmie, wpływając negatywnie na układ pokarmowy. Inhalacji nie powinno się przeprowadzać po wysiłku fizycznym, po jedzeniu i w czasie głodu.

Inhalacja z soli kuchennej

Inhalację można wykonać w domu, ale trzeba pamiętać, że jest to metoda jedynie wspomagająca leczenie. Stosuje się ją w przypadku przeziębienia, nieżytu nosa i gardła oraz bólu zatok. Inhalacja solą fizjologiczną upłynnia wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Wpływa na przyspieszenie regeneracji nabłonka dróg oddechowych. Rozrzedza wydzielinę w nosie, która łatwiej spływa z zatok.

 

Do niewysokiej miski z gorącą wodą należy wsypać łyżkę soli. Następnie trzeba pochylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem, by zakrył też miskę. W czasie zabiegu należy zamknąć oczy i nie zbliżać twarzy do powierzchni wody, by się nie oparzyć. Należy głęboko wdychać powietrze przez nos, wydychać przez usta. Warto stosować ją kilka razy dziennie przez 15 minut (dzieci 5 minut, a napar do inhalacji dla dziecka trzeba nieco przestudzić).

Inhalacja z soli fizjologicznej z wykorzystaniem nebulizatora

Inhalacja z soli fizjologicznej jest polecana wszystkim, bez względu na wiek i stan – dzieciom i osobom starszym o mniej wydolnych funkcjach oddechowych, kobietom w ciąży. Do przygotowania i przeprowadzenia inhalacji potrzebny jest nebulizator, który można kupić w aptece. Pojemnik elektrycznego urządzenia zamienia wlaną sól fizjologiczną w aerozol - mgiełkę.

 

Na rurkę nakłada się ustnik. Maskę inhalującą przykłada się do nosa dziecka i uruchamia nebulizator. Starsze dzieci mogą ją trzymać samodzielnie, młodsze należy posadzić na kolanach w pozycji półsiedzącej i trzymać maskę blisko ich twarzy. Inhalację należy przeprowadzać 3 razy w ciągu dnia po 10-20 minut. Wystarczy kilka zabiegów, by zaobserwować, że dziecko lżej oddycha. Dzięki inhalacji solą fizjologiczną infekcja trwa krócej, nos zostanie od wewnątrz nawilżony, a mnożenie się bakterii powstrzymane.  

 

Więcej na temat przeziębienie choroby wirusowe
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58