Zapłodnienie in vitro
© koya979/Fotolia.com

Wykorzystanie komórki innej kobiety – in vitro z KD

Zapłodnienie in vitro
© koya979/Fotolia.com

Zabieg in vitro z komórką dawczyni przeprowadza się zazwyczaj u kobiet, które z różnych powodów nie produkują same komórek jajowych. Wskazaniem jest też ryzyko przeniesienia na dziecko choroby genetycznej czy nieskuteczność metod in vitro z własnymi komórkami jajowymi.

Kiedy kobieta nie ma własnych komórek jajowych – in vitro z KD

Wskazaniem do zabiegu in vitro z komórką dawczyni (KD) jest brak możliwości wytworzenia własnej komórki przez kobietę, która chce zostać matką. Kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, dlatego z czasem ich liczba spada – w miarę jak są uwalniane. Z metody zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem komórki dawczyni mogą korzystać te kobiety, które same nie wytwarzają jajeczek, np. w wyniku leczenia choroby nowotworowej czy przedwczesnej menopauzy. In vitro z KD stosuje się też u kobiet, u których inne sposoby leczenia niepłodności nie przyniosły skutku. Wskazaniem do in vitro z komórką dawczyni jest też niepłodność o nieznanej przyczynie.

Dawczyni i biorczyni – przekazanie komórki jajowej

Dawczyni to kobieta, która zgadza się na pobranie od niej komórki jajowej i zapłodnienie jej, a następnie transferu do macicy biorczyni. Przechodzi ona obowiązkowo badania medyczne, genetyczne (w tym wywiad, badania i kariotyp) oraz psychologiczne. Zapłodnienia można dokonać nasieniem partnera biorczyni albo dawcy. Dawczyni musi przejść stymulację hormonalną, by wyprodukować w jednym cyklu większą liczbę komórek. Gdy pęcherzyki są odpowiednio duże, robi się zastrzyk z hCG, który powoduje dojrzewanie jajeczek. Po minimum 24 godzinach pobiera się gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Jajnik jest nakłuwany i pobiera się z niego komórki. Biorczyni także musi poddać się terapii hormonalnej przed przyjęciem embrionu. Dzięki temu organizm będzie w stanie przyjąć zarodek i utrzymać ciążę. Wykorzystuje się do tego estrogeny i progesteron w odpowiednich dawkach. Zapłodniona komórka jajowa musi być przetransferowana do macicy biorczyni w terminie od 2 do 6 dni. Zabieg in vitro z komórką dawczyni przeprowadza się na świeżych lub mrożonych jajeczkach.

 

Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22