Embriolog umieszcza próbki w inkubatorze
© Monkey Business/Fotolia.com

Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI.

Skuteczność IMSI – większa selekcja plemników

Zabiegi in vitro mają różną skuteczność, ponieważ utrzymanie ciąży zależy nie tylko od reakcji kobiecego organizmu na hormony, które przyjmuje po wszczepieniu embrionu. Wiele zależy też od jakości plemnika, którym zapładniana jest komórka jajowa. Jeśli jest on mało ruchliwy albo zawiera wadliwy materiał genetyczny, prawdopodobnie dojdzie do poronienia. Oceny plemników w tradycyjnej technice ICSI dokonuje się pod mikroskopem, natomiast w IMSI wykorzystuje się do tego urządzenie, w którym powiększenie jest sześciokrotnie większe. Dzięki temu wiarygodność oceny jakości nasienia jest większa i można stworzyć zdrowy embrion, który będzie miał szansę na zagnieżdżenie się i rozwój. Technika IMSI daje 55% skuteczności mierzonej liczbą ciąż klinicznych, czyli płodów z akcją serca.

Dokładniejsza selekcja nasienia daje lepsze rezultaty

Dzięki temu, że nasienie może być poddane ocenie z pomocą dokładniejszych urządzeń, wybór plemników jest bardziej precyzyjny. Sprawia to, że wyselekcjonowany materiał genetyczny daje większą skuteczność zarówno w zapłodnieniu, jak i zwiększa szanse na przetrwanie i rozwój embrionu. IMSI w porównaniu do techniki in vitro ICSI daje mniejsze ryzyko tego, że nastąpi samoistne poronienie. Ponadto dzięki IMSI łatwiej można dokonać zapłodnienia, a jakość zarodków jest lepsza.

 

Więcej na temat ciąża ginekologia