kobieta w bikini
Image by LifetimeStock.com

Na czym polega hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej?

kobieta w bikini
Image by LifetimeStock.com

Hymenotomia jest zabiegiem, który polega na nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Hymenotomię wykonuje się u dziewcząt z wrodzonym zarośnięciem błony dziewiczej oraz u kobiet, które przez zbyt sztywną błonę dziewiczą mają problemy ze współżyciem.

U kogo wykonuje się hymenotomię?

Normalnie zbudowana błona dziewicza ma otwory, przez które z pochwy odpływa śluz i krew miesiączkowa. Niektóre kobiety rodzą się jednak ze zrośniętą błoną. Wada ta najczęściej jest diagnozowana wtedy, kiedy dziewczynka zaczęła miesiączkować, ale jej krew menstruacyjna zatrzymuje w pochwie, ponieważ nie może przedostać się przez zrośniętą błonę dziewiczą. Zatrzymywana w pochwie krew tworzy krwiak zastoinowy. Dziewczynka odczuwa wtedy ból brzucha i parcie na pęcherz, ma również trudności z oddawaniem moczu. Dolegliwość ta może zostać usunięta właśnie poprzez nacięcie błony dziewiczej.

 

Zabieg hymenotomii przeprowadza się także u tych kobiet, których błona jest na tyle mocna i mało elastyczna, że nie tylko nie zostaje przerwana podczas współżycia, ale też utrudnia je, powodując ból.

 

Zabieg kosztuje od 1000 do 2000 zł, w zależności od renomy kliniki chirurgii plastycznej.

Jak przygotować się do zabiegu hymenotomii?

Hymenotomię przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i innych leków, które mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi. Przez przynajmniej 6 godzin przed zabiegiem nie można jeść ani pić. Na 5 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów.

 

Przed zabiegiem wykonuje się badania takie, jak:

  •  morfologia krwi,
  •  grupa krwi,
  •  badanie ogólne moczu,
  •  elektrolity,
  •  antygen HBS,
  •  elektrolity,
  •  poziom cukru,
  •  wskaźniki krzepnięcia – APTT, INR.

Jak przebiega hymenotomia?

Zabieg zazwyczaj trwa ok. 30-40 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina błonę za pomocą lasera lub skalpela. Następnie zakłada się szwy wchłanialne, które nie wymagają usuwania. Po operacji pacjentka musi przez 4-6 godzin pozostać w szpitalu lub klinice. Przez kilka (4-6) dni od zabiegu srom może być obrzęknięty i bolesny. Przez 2 tygodnie może występować plamienie. Do aktywności seksualnej może powrócić po ok. miesiącu od operacji.

Przeciwwskazania do hymenotomii

Zabiegu nacięcia lub usunięcia błony dziewiczej nie przeprowadza się u osób z następującymi schorzeniami:


Więcej na temat miesiączka ginekologia
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41