tabletki i szklanka wody
© moonrise/Fotolia.com

Łagodzenie symptomów przekwitania – terapia hormonalna

tabletki i szklanka wody
© moonrise/Fotolia.com

Menopauza, czyli ostatni miesiączka, poprzedzona jest okresem klimakterium. Organizm kobiety wolniej produkuje hormony. Terapia hormonalna w okresie okołomenopauzalnym pozwala na zwiększenie poziomu estrogenów.

 

Dwie główne metody hormonoterapii to ablacja i addycja. Ablację wykorzystuje się w leczeniu niektórych nowotworów, a addycję – w hormonalnym wspomaganiu menopauzy. W okresie przekwitania przyjmowanie hormonów pozwala złagodzić dyskomfort wiążący się z nim.

 

Podczas menopauzy aktywność gruczołów wydzielających żeńskie hormony płciowe spada. Z tego powodu kobiety odczuwają związane z tym dolegliwości fizyczne i psychiczne. Te pierwsze są i miejscowe, np. suchość pochwy, i globalne, występujące w całym organizmie. Symptomy psychiczne to m.in. zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie i uczucie zmęczenia. W hormonalnym leczeniu menopauzy podaje się 17 β-estradiol, estriol, estrogeny skoniugowane i związki steroidowe, a także progesteron. Mogą mieć formę tabletek, plastrów, zastrzyków czy kremów dopochwowych.

Łagodzenie objawów fizycznych dzięki hormonoterapii

Uderzenia gorąca, pocenie, zwiększona aktywność gruczołów łojowych i bóle stawowe oraz kości to typowe objawy menopauzy. Są szczególnie uciążliwe na co dzień i mogą skutecznie utrudnić życie, dlatego kobiety w okresie przekwitania decydują się na hormonoterapię. Przyjmowanie w indywidualnie dopasowanych dawkach i formie leków pozwala łagodzić symptomy klimakterium. Dzięki temu hamuje się m.in. zmniejszanie elastyczności skóry, zanik gruczołu piersiowego i likwiduje problemy suchości pochwy, nawracających zapaleń dróg moczowych, bólu podczas stosunku czy swędzenia (związanego z niewystarczającym nawilżeniem miejsc intymnych).

Hormonoterapia w walce z objawami psychicznymi menopauzy

Dzięki leczeniu hormonalnemu kobieta przekwitająca nie przypomina chodzącej bomby zegarowej. Przyjmowane leki niwelują rozdrażnienie, zmniejszają huśtawki nastrojów, pomagają zapobiegać depresji. Podtrzymanie właściwego poziomu hormonów pozytywnie wpływa również na sen, którego rytm może być w menopauzie zaburzony, a jego jakość niezadowalająca. Hormonoterapia poprawia pamięć i koncentrację, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Znacznie ograniczy również ciągłe zmęczenie odczuwane przez kobiety w fazie klimakterium.


Więcej na temat menopauza hormony ginekologia
Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11