Kobieta dostaje zastrzyk
© Photographee.eu/Fotolia.com

Terapia hormonami w przypadku raka jajników, prostaty i piersi

Kobieta dostaje zastrzyk
© Photographee.eu/Fotolia.com

Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.

 

Terapia hormonami hamuje rozwój nowotworów w przypadku, gdy dotyczą one elementów układu rozrodczego mężczyzn i kobiet.

Ablacja – najczęstsza metoda hormonoterapii w leczeniu nowotworów

Ablacja to najpowszechniejsza metoda hormonoterapii. Polega na zahamowaniu produkcji i zmniejszeniu stężenia hormonów w organizmie. W tym celu albo wycina się lub poddaje radiacji gruczoł, który wytwarza hormony wpływające na rozwój raka, albo podaje się leki i substancje zatrzymujące produkcję hormonów.

Terapia hamująca wytwarzanie hormonów u kobiet

W przypadku np. raka piersi zatrzymanie produkcji hormonów można osiągnąć poprzez usunięcie jajników bądź farmakologicznie. Głównym lekiem stosowanym w hormonoterapii jest Tamoksyfen i ma on działanie antyestrogenowe. Działa w ten sposób, że spowalnia namnażanie komórek rakowych.

 

W podobny sposób działają inhibitory aromatazy. Te leki całkowicie zatrzymują produkcję estrogenów, dlatego są stosowane u kobiet po menopauzie albo niepłodnych. Mogą nie tylko spowolnić, ale i całkowicie zahamować rozwój raka. Analogi gonadoliberyny natomiast powodują odwracalną, farmakologiczną kastrację – przysadka mózgowa nie wydziela lutropiny ani folikulotropiny warunkujących produkcję hormonów płciowych (testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet). Te leki stosuje się w terapii. raka m.in piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn.

Hormonoterapia w nowotworach u mężczyzn

W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się także hormonoterapię. Aby zahamować produkcję testosteronu i tym samym zatrzymać podział komórek nowotworowych, podaje się m.in. androgeny. Blokują one zarówno proces wytwarzania (podwzgórze – przysadka – gonady), jak i przekształcania słabszych androgenów w silniejsze (blokowanie enzymów za to odpowiedzialnych). Również na wyeliminowaniu z organizmu hormonów męskich polega kuracja analogami albo antagonistami gonadoliberyny, powodująca farmakologiczną i odwracalną kastrację. Ostatecznie w hormonoterapii można też całkowicie i trwale usunąć główne źródło testosteronu, wycinając jądra. Leczenie działa w ten sposób, że zatrzymuje rozrost raka.


Więcej na temat nowotwór hormony
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11