Terapia hormonalna
© greenapple78/Fotolia.com

Korzyści i zagrożenia ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej

Terapia hormonalna
© greenapple78/Fotolia.com

Hormonalna terapia zastępcza łagodzi przykre dolegliwości związane z przekwitaniem, ale zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dobrze dobrana znacząco podnosi jakość życia po menopauzie.

Korzyści ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej

Celem stosowania hormonalnej terapii zastępczej jest złagodzenie objawów menopauzy. Nasilone dolegliwości związane z przekwitaniem są uciążliwe i znacznie pogarszają jakość życia.

Najczęściej występują wówczas:

Dzięki stosowaniu hormonów dolegliwości te są łagodniejsze, HTZ znacznie poprawia stan skóry i błon śluzowych, niweluje suchość pochwy. Pozytywnie wpływa też na zmienność nastrojów i objawy depresji, chociaż niekiedy konieczne może być zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Hormonalna terapia zastępcza poprawia gospodarkę lipidową i zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym osteoporozę, raka jelita grubego czy choroby Alzheimera. Jeśli HTZ zostanie rozpoczęta wcześnie, może zapobiegać też miażdżycy, jednak odwrotny efekt przynosi u kobiet otyłych i w podeszłym wieku – zwiększając ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów oraz udaru mózgu. Zaletą hormonalnej terapii zastępczej jest też kilka jej form, co ułatwia wybranie najlepszej metody stosowania – doustnie, dopochwowo, w postaci plastrów oraz domięśniowo jako zastrzyk i podskórnie w formie implantu. Menopauza wiąże się ze wzrostem wagi. Hormonalna terapia zastępcza zapobiega tyciu, co jest jej kolejną zaletą. Aby hormonalna terapia zastępcza byłą skuteczna, leki muszą być stosowane ściśle wedle zaleceń i regularnie.

Wady hormonalnej terapii zastępczej: liczne przeciwwskazania i zagrożenia

Wadą hormonalnej terapii zastępczej jest ilość przeciwwskazań do jej wdrożenia. Bezwzględnie nie powinny HTZ stosować kobiety, u których zdiagnozowano raka macicy, chorobę niedokrwienną serca, ostrą niewydolność lub choroby wątroby. Nie mogą poddać się jej również osoby ze stwierdzoną zakrzepicą żył głębokich i rakiem sutka oraz gdy te choroby występują w wywiadzie. Przeciwwskazaniem są też krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna jest nieznana. Należy rozważyć hormonalną terapię zastępczą, gdy w wywiadzie występują mięśniaki macicy, a także w przypadku schorzeń obejmujących drogi żółciowe, migreny i patologie sutka, np. raka nieinwazyjnego przewodowego sutka.

Hormonalna terapia zastępcza a choroby serca i układu naczyniowego

U kobiet po 70 roku życia hormonalna terapia zastępcza może nasilać objawy choroby wieńcowej. Stosowanie HTZ zwiększa szanse na wystąpienie choroby zakrzepowo-zatorowej, która grozi zatorem płuc. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą są też bardziej narażone na udar mózgu.

Hormonalna terapia zastępcza a nowotwory

Jeśli hormonalna terapia zastępcza opiera się na estrogenach i nie jest zrównoważona gestagenami, to zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika i endometrium u kobiet, które nie mają usuniętej macicy ani przydatków. Może zwiększać też zagrożenie rakiem piersi.


Więcej na temat menopauza
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22