kobieta stąjąca tyłem z rękami złączonymi w górze na tle słońca
Image by LifetimeStock.com

Leczenie duszy i ciała, czyli podejście holistyczne w medycynie

kobieta stąjąca tyłem z rękami złączonymi w górze na tle słońca
Image by LifetimeStock.com

Medycyna holistyczna zakłada, że zdrowienie pacjenta obejmuje nie tylko jego stan fizyczny, ale także wymiar emocjonalny, duchowy i mentalny. Zdaje się być wariantem psychoneuroimmunologii, ponieważ również zajmuje się relacjami między stanem fizycznym i psychicznym.

Czym jest holizm?

Doktor Johna Hopkins, prowadząc swoje badania, wysunęła hipotezę, że na zachorowania na chorobę nowotworową bardziej podatne są osoby, które nie umieją radzić sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi, skrywają emocje i nie wiedzą, jak je przepracować, a także odczuwają brak bliskości z przynajmniej jednym z rodziców.

 

Holizm w medycynie zakłada, że emocje mają bardzo duży wpływ na stan zdrowia i leczenie choroby. Wszelkie przekonania pacjenta wpływają na jego emocje, a w związku z tym nie są obojętne dla zdrowia. Można jednak nauczyć się wpływać na postawy, uczucia i przekonania, i dzięki temu zmieniać swoje emocje. Holistyka mówi o tym, że każdy człowiek funkcjonuje w wymiarze fizycznym, mentalnym i duchowym, a dla zdrowia najważniejsza jest równowaga między nimi.

Leczenie holistyczne

Leczenie holistyczne polega nie na leczeniu objawów choroby, a na docieraniu do jej źródła. Holizm sprzeciwia się redukcjonizmowi, według którego człowiek jest niczym maszyna i aby poprawić jego funkcjonowanie, należy naprawić uszkodzoną część. Tym samym prezentują stanowisko, że niektóre choroby są „chorobami duszy” i wynikają na przykład z nieprzepracowanych problemów psychicznych. Są więc chorobami psychosomatycznymi, jak na przykład przewlekłe migreny. Istotne jest także to, w jaki sposób przeprowadza się leczenie w koncepcji holizmu. Zadaniem lekarza jest przede wszystkim wspieranie organizmu pacjenta w samodzielnym zdrowieniu, skupianie się na naturalnych procesach leczenia.

Przeładuj

Czy Marlena i Seweryn z "Rolnik szuka żony" naprawdę się rozstali? Zobacz ich historię miłości

zobacz 02:12