pani trzymająca się za czoło
©BillionPhotos.com/fotolia

Hirsutyzm – jak leczyć?

pani trzymająca się za czoło
©BillionPhotos.com/fotolia

Hirsutyzm, czyli męskie owłosienie u kobiet w większości przypadków jest uwarunkowany genetycznie. Nadmierne owłosienie występuje przede wszystkim na górnej wardze, brzuchu, plecach i na klatce piersiowej.

Hirsutyzm – diagnostyka: poziom testosteronu i prolaktyny

W diagnostyce hirsutyzmu najważniejszy jest wywiad. Podczas diagnostyki określany jest czynnik wywołujący nadmierne owłosienie. W tym celu powinno się wykonać badania laboratoryjne, a przede wszystkim zmierzyć stężenie testosteronu w osoczu krwi.

 

Warto też zbadać poziom prolaktyny we krwi. Kiedy istnieje podejrzenie, że występują zaburzenia jajnikowe zaleca się zwrócić do ginekologa i wykonać badania USG. Kiedy powodem hirsutyzmu jest guz nadnerczy bądź jajnika zaleca się operację usunięcia guza. Bywa też tak, że przyczyną pojawienia się nadmiaru owłosienia są przyjmowane leki, w tym wypadku należy je odstawić i zastąpić innymi.

Leczenie hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia

W większości przypadków hirsutyzmu stosuje się leczenie farmakologiczne, a pierwsze efekty widoczne są dopiero po upływie 6 miesięcy. Farmakoterapia nie wpływa w żaden sposób na włosy, które zdążyły się pojawić, dlatego zaleca się usuwanie ich mechanicznymi metodami. Większość kobiet stosuje tabletki antykoncepcyjne, które zapobiegają rozwojowi hirsutyzmu i zmniejszają potrzebę depilacji. W leczeniu nadmiernego owłosienia skuteczne też jest zażywanie metforminy, czyli doustnego leku przeciw cukrzycy, który zmniejsza stężenie androgenów (hormonów męskich).

Kremy na nadmierne owłosienie

Hirsutyzm, przede wszystkim na twarzy, można też zwalczyć stosując krem zawierający chlorowodorek eflornityny. Substancja ta zapobiega wzrostowi włosów. Niestety, preparat ma działania uboczne i może powodować podrażnienia na skórze bądź trądzik. Po zastosowaniu chlorowodorku eflornityny może też pojawić się swędzenie i pieczenie skóry. Czasem badania nie wykrywają żadnych zaburzeń, wtedy mamy do czynienia z hirsutyzmem samoistnym, który leczony jest objawowo, czyli należy samemu usuwać nadmiar włosów.

 

W leczeniu hirsutyzmu powinno się skorzystać z porady specjalisty. Lekarz znajdzie przyczynę dolegliwości i doradzi jak najlepiej usunąć owłosienie. Aby uzyskać zadowalające efekty należy uzbroić się w cierpliwość. W poszukiwaniu jak najszybszego rezultatu można udać się do gabinetu kosmetycznego i usunąć nadmiar włosów za pomocą zabiegu laserowego lub elektrolizy. Niskonapięciowy prąd skutecznie usuwa włoski wraz z ich cebulkami.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05