hipochondryczka przed komputerem
©andras_csontos/Fotolia

Jak rozpoznać hipochondryka i jak go leczyć?

hipochondryczka przed komputerem
©andras_csontos/Fotolia

Hipochondria to zjawisko, które objawia się przesadną troską o zdrowie, częstym korzystaniem z porad lekarskich i lekomanią. Aby postawić diagnozę, potrzeba czasu. Leczenie hipochondrii jest czasochłonne, gdyż trudno wytłumaczyć choremu mechanizmy tej choroby.

Jak lekarz diagnozuje hipochondrię?

Wskazówką dla lekarza do postawienia diagnozy o hipochondrii jest informacja o częstych wizytach pacjentach w gabinetach lekarskich i jego przeświadczenie o złym stanie zdrowia. Lekarz uzyskuje ją w trakcie wywiadu. Takie zachowanie hipochondryka powtarza się regularnie. Najlepiej więc może to schorzenie zdiagnozować lekarz, do którego pacjent często zgłasza się na konsultacje. Aby stwierdzić hipochondrię, stan zdrowia pacjenta musi być prawidłowy, dlatego lekarz bada pacjenta. Postawienie diagnozy wymaga czasu, ponieważ pacjent jest przekonany, że objawy wywołała choroba fizyczna.

W jaki sposób leczy się hipochondrię?

Aby wyleczyć hipochondrię, potrzeba czasu. Podejmuje się próby wytłumaczenia hipochondrykowi specyfiki choroby i przekonania go, że nic mu nie dolega. Jednakże dalej odczuwa on dolegliwości bólowe, co powoduje, że interpretuje argumenty lekarza i bliskich jako oznakę braku zrozumienia dla jego stanu. Czuje się zlekceważony.

 

W czasie leczenia dąży się do ustalenia przyczyny choroby. Pacjent musi zrozumieć, że ból może być rezultatem urazów z dzieciństwa (nagłej śmierci bliskiej osoby) albo poczucia braku akceptacji. Zaleca się, by hipochondryk udał się do psychologa lub psychiatry. Zazwyczaj hipochondrię leczy się metodą poznawczo-behawioralną, która ma na celu nauczyć pacjenta innego spojrzenia na odczuwane dolegliwości i analizy swojego zachowania. Terapię wspiera się, podając środki przeciwdepresyjne (na przykład fluoksetynę), ponieważ wraz z rozpoczęciem psychoterapii mogą pojawić się u hipochondryka stany depresyjne.

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53