Objawy i leczenie półpaśca
© Rostislav Sedlacek/Fotolia.com

Hipernatremia (nadmiar sodu) – przyczyny, charakterystyczne objawy, leczenie, skutki

Objawy i leczenie półpaśca
© Rostislav Sedlacek/Fotolia.com

Hipernatremia, czyli nadmiar sodu, najczęściej wynika z nieprawidłowej diety i braku odpowiedniego nawadniania organizmu. Może prowadzić do wielu poważnych schorzeń i negatywnych skutków zdrowotnych. Nieleczona hipernatremia może prowadzić do śmiertelnych chorób. Zwróć większą uwagę na to co jesz, sól w nadmiarze jest jednym z największych wrogów zdrowego stylu życia. Czym jest hipernatremia? Jak rozpoznać objawy i na czym polega leczenie?

Co to jest hipernatremia?

Hipernatremia to nieprawidłowość w działaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, wynikająca z nadmiaru sody w organizmie. Sód jest jednym z istotniejszych pierwiastków, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Ma on za zadanie, razem z chlorem i potasem, regulować gospodarki: wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadową.

Sód odpowiada między innymi za:

 • regulację ciśnienia krwi,
 • ochronę przed odwodnieniem,
 • zachowanie prawidłowej ilości płynu międzykomórkowego i osmolalność osocza,
 • wspomaga pracę serca,
 • bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych,
 • wspiera pracę enzymów organów wewnętrznych.

Przyczyny hipernatremii, czyli nadmiaru sodu

Hipernatremia ma dużo różnych przyczyn, jednak najczęstszą z nich jest nieprawidłowa dieta. Jeżeli jednocześnie spożywamy pokarmy z duża ilością soli i dostarczamy do organizm zbyt mało wody to bardzo łatwo o nadmiar sodu w organizmie. Pamiętaj, że według Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 g - jedna płaska łyżeczka.

Inną przyczyną jest utrata czystej wody z naszego ciała, na przykład poprzez biegunkę czy wymioty. Występuje ona także w czasie silnego katabolizmu i nadczynności tarczycy.

Hipernatremia może także wynikać z obecności mannitolu lub mocznika w organizmie, co prowadzi do częstego oddawania moczu. Wiąże się ją także z niedoborem wazopresyny, hormonu który zatrzymuje wodą i sód, dzięki czemu poziom nawodnienia organizmu jest prawidłowy.

Nieprawidłowości prowadzących do nadmiaru sodu w organizmie jest bardzo dużo, powyżej zostały wymienione te które występują najczęściej.

Hipernatremia - charakterystyczne objawy

Jeżeli przyczyną hipernatremii jest zbyt mała ilość wody w organizmie, objawy są tożsame z symptomami odwodnienia, takimi jak:

 • nudności,
 • pragnienie,
 • wysuszona skóra,
 • wysuszone błony śluzowe,
 • osłabienie mięśni,
 • wysokie ciśnienie, 
 • ból głowy,
 • rozdrażnienie, 
 • senność.

Intensywność objawów zależy od tego, jak szybko i jak bardzo wzrósł poziom sodu we krwi. W najgorszych przypadkach można zauważyć także wzmożoną potliwość. Trzeba pamiętać, że ostra hipernatremia może doprowadzić nawet do śpiączki i śmierci.

Nadmiar sodu może się także pojawić przy przewodnieniu organizmu, wtedy najpopularniejszymi objawami są: zastój płucny, obrzęki oraz przepełnienie żył szyjnych.

Leczenie hipernatremii

Leczenie hipernatremii wynikającej z odwodnienia polega na podawaniu choremu dużej ilości płynów z małą zawartością sodu. Płyny muszą być podawane w regularnych, krótkich odstępach w niedużych dawkach. Czasami lekarz może również wprowadzić leczenie farmakologiczne, które usunie nadmiar sodu z organizmu.

Bardzo ważne jest również wprowadzenie diety niskosodowej i unikanie nadmiaru soli. Maksymalna dawka soli, chodzi tutaj przede wszystkim o dosalanie potraw, wynosi 5 g na dzień.

Jeśli jednak stan jest wywołany przewodnieniem, leczenie jest zdecydowanie mniej przyjemne. Wykorzystuje się tutaj hemodializę, czyli sztuczną nerkę, która usuwa z organizmu toksyny i zbędne produkty przemiany materii.

Hipernatremia (nadmiar sodu) - skutki

Nieleczona hipernatremia bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm. Jest przyczyną nadciśnienia tętniczego i nieprawidłowości w pracy serca. Nadmiar sodu może także prowadzić do kamienicy nerkowej, gdyż powoduje on zwiększenie wydalania wapnia z moczem. To właśnie nadmiar wapnia tworzy kamienie nerkowe.

Nadmiar sodu może prowadzić także do dwóch bardzo poważnych schorzeń: raka żołądka i udaru mózgu. Zbyt duża ilość soli uszkadza błonę śluzową żołądka i może być bezpośrednią przyczyną rozwoju komórek rakowych. Z kolei udar mózgu jest wynikiem zbyt dużego ciśnienia tętniczego.

 

 

Więcej na temat składniki odżywcze choroby
Przeładuj

Najmodniejsze fryzury na rok 2021. Hitem jest "syrenka", ale zobaczcie modern mullet. To dopiero odjazd

zobacz 02:09